Ders Notları

Sivas Kongresi’nde alınan kararları Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleriyle ilişkilendirebilirsiniz? Neden?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sivas Kongresi’nde alınan kararları Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleriyle ilişkilendirebilirsiniz? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sivas Kongresi’nde alınan kararları Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleriyle ilişkilendirebilirsiniz? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sivas Kongresi’nde alınan kararları Mustafa Kemal’in başka görüşlere önem vermesi, demokratik tutumu iyi bir yönetici ve devlet adamı olduğu ve kararlılığı özellikleri ile ilişkilendirilebilirim . Çünkü kongrede bütün görüşleri sabırla ve teker teker dinlemiş ardından ortak bir karar verilmiştir.


“Sivas Kongresi’nde alınan kararları Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleriyle ilişkilendirebilirsiniz? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bağımsızlığa olan inancı manda ve himayeyi tamamen elde etmesine sebep olmuş, birleştirici ve düzenli özelliği sayesinde bütün görüşleri dinleyerek ortak bir karar almıştır.

Liderliği kongrede başkanlık yapmasını sağlamış vatan ve millet sevgisi her türlü tevhit tehdit ve tehlikeye rağmen kongrenin toplanmasını sağlamış ve cesareti ile milletseverliğini kanıtlamıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk her zaman almış olduğu kararla vatanını düşünmüştür vatan topraklarının bağımsızlığını vatanının çağdaş uygarlık seviyesine yükselmesini vatanının her zaman düşmansız ferah ortamlarda mutluluk dolu husus dolu savaştan uzak bir ortamda yaşaması için çaba harcamış bir liderdi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmek elbette ki bizler için yenilikleri geleceği ve güzellikleri ortaya çıkaracaktır. Mustafa Kemal Atatürk her durumda önceliği vatanın bütünlüğü ve vatanının bölünemez olduğuna önem gösterdiğini gösteren birçok söz ve davranışını görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.