Ders Notları

Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, medya ve bireylerin (kamuoyu) yönetimin karar alma sürecine nasıl etki edebileceğini yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, medya ve bireylerin (kamuoyu) yönetimin karar alma sürecine nasıl etki edebileceğini yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Siyasi Partiler : Siyasi partiler halktan oy isterler halkın kendine yakın gördüğü siyasi partileri seçerek geçici bir süre için halktan aldıkları yetkileri devleti yönetmeye sahip olurlar.
Sivil Toplum Kuruluşları : Sivil toplum kuruluşları herhangi bir olayda konvoyu yaratma farkındalık oluşturma halkın taleplerini yüksek seste dile getirme seçilmesine kitlesel oy vererek seçimi etki etmektedir
Medya : Seçimlerde adayları ekranlara çıkararak ya da sitelerinde gazetelerde haber yaparak vaatlerini halkla ulaşmalarını sağlayan halkın kendisine yakın gördüğü adayı seçmesini etki eder.
Bireyler (Kamuoyu) : Kamuoyu treylerin seçimlerde vatandaşlık haklarını ve sorumluluklarını yerine getirerek seçimlerde oy kullanan ülke yönetiminde söz sahibi olan kişilerdir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 6. Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı mızda bulunan öğretmenimizin vermiş olduğu ve ders kitabınızda bulunan bu araştırma ödevini yaparken elbette ki doğru bir kaynak olarak tercih ettiğin Forum sayfa sitesi cevaplarını ziyaret ederek buradaki cevapları bilgilere ulaştım ve diziler sayesinde ödevimi güzel bir şekilde tamamlayarak bu konuda daha iyi bir şekilde bilgi sahibi oldum öğretmenim ödevimi gördüğü zaman çok sevindi ve aferin dedi çünkü ödevim hem doğru hem okunaklı hem güzel bir şekilde tamamladı mı gördüğü için bana yüksek not verdi sizlere çok teşekkür ederim efsane cevaplarınızı her zaman takip ederek beğeniyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.