Ders Notları

Siz, böyle bir durumu yaşayan çocuk veya anne baba tanıyor musunuz? Onlara ne önerirsiniz?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Siz, böyle bir durumu yaşayan çocuk veya anne baba tanıyor musunuz? Onlara ne önerirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Siz, böyle bir durumu yaşayan çocuk veya anne baba tanıyor musunuz? Onlara ne önerirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çocuk için önerilerim :

 1. Arkadaşlarınla vakit geçirmek çok daha eğlencelidir ve iyi hissettirir
 2. Ailen ve arkadaşların seni çok seviyor
 3. Geleceğin zarara uğruyor ve vakitlerin boşa gidiyor

Anne baba için önerilerim :

 1. Çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmeleri
 2. Eğlenebileceği kurlara ve alanlara yönlendirmeleri
 3. Gerekirse psikoterapi yardımı almaları

“Siz, böyle bir durumu yaşayan çocuk veya anne baba tanıyor musunuz? Onlara ne önerirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çocuk için önerilerim :

 1. Geleceği hazırlanmak ve istediğin başarıyı elde etmek için çok fazla zaman kaybediyorsun. Gelecekte hayalini kurmuş olduğun mesleği elde etmek için derslerine çalışmalı ve okul hayatını başarılı bir şekilde bitirmelisin. Eğer yeterince ders çalışmaz ve kitap okumazsan ileride az bir maaşla çok ağır şartlarda çalışmak zorunda kalabilir ve geçim darlığı çekebilirsin. Sınıfında kalabilir veya büyük başarısızlıklarla tembellerin arasına girebilirsin. Yeteneklerin kölenir ve yeteneklerini açığa çıkaramayabilirsin
 2. Ailen ve arkadaşların seni gerçekten çok özlüyor ve senden mahrum kaldıkları için üzülüyorlar. İnsan genel ağ araçlarını kullandığı zaman her ne kadar kısa süreli bir haz yaşasa da asıl itirafı itibariyle kendisini daha sonra yorgun ve vaktini boşa geçirmiş hisseder. Ancak insanlarla iletişim kurduğumuz zaman bazen iyi bazen kötü günlerimiz geçse de kendimizi çok daha zinde ve hayatın içerisinde hissederiz. Bu da bize iyi hissettirir.
 3. İyi ve Zor zamanlarında sana destek olacak yakın arkadaşların ve ailenden uzaklaştığını fark etmelisin. İnsan hayatının her alanında birileriyle yakın olmak ve bağ kurmak ister. Ancak gerçek dostluklarımızın oluşması ve bu bağın gerçekleşebilmesi için ilişkilerimize yatırım yapmalı ve ilgi ve alakamızı onlardan kesmemeliyiz. Yoksa bir zaman sonra yalnız kaldığımızı fark ederiz.

Anne baba için önerilerim :

 • Çocukla iletişim halinde ve sevgi dolu bir yaklaşımla bu durumdan kurtarılması için çabalamak ve bunu çocuğa ifade ederek onun yardımını da istemek gerekir. Bir insana yardımcı olurken konu ne olursa olsun ona karşı sunmuş olduğumuz tavır çok önemlidir. Sert zorlayıcı ve kaba bir tutum o insanı daha da uzaklaştıracak ve bu durumdan kurtulmasını zorlaştıracaktır. Ancak onu çok sevdiğimizi ve bu durumdan kurtulması için ortak hareket etmemiz gerektiğini ve ne yapılması gerektiği konusunda ona fikirler sunarak ortak karar almak işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Sinirlendiğimiz zaman bu kadar sakin kalmak her ne kadar çok kolay olmasa da bunu başarmak zorundayız.
 • Çocuğa eğlenebileceği arkadaş ortamları, geziler ve ilgilenmiş olduğu dağlardaki kulüplere yönlendirerek zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Çocukları genel ağdan uzaklaştıkları zaman kendilerini mutlu hissedecek dedi arkadaş, aile ve etkinlik ortamları hazırlamalı onların sıkılarak tekrar bu alanlara yönelmesine engel olmalıyız.
 • Bir çocuk psikiyatrisi ile iletişime geçerek ne yapılacağı konusunda yardım alınabilir gerekirse bir aile veya çocuk terapisti başlatılabilir. Toplumumuzda psikologlar ve psikiyatristler ne yazık ki hala akıl hastaları için görülse de aslında durum böyle değildir. Bu insanlar ruh bilim ve davranış uzmanıdır ve davranışlar konusunda onlara müracaat etmek gayet tabiidir. Hatta işimizi kolaylaştıran mükemmel bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Teknoloji bağımlılığı yaşayan küçükten büyüğe birçok insan olabilir bazen bir çocuk bazen bir anne bazen bir baba bazen Bir yetişkin bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir teknoloji bağımlının önüne geçmek için öncelikle bizlerin çok dikkatli olması gerekir davranışlarımızı her zaman düzgün bir şekilde belirlemeye teknolojik aletlerin olumlu etkilerini kullanmalı çok fazla zaman geçirmemeye Özen göstermeliyiz. Bu gibi teknolojik aletleri çok fazla kullandığımız zaman ve bağımlı hale geldiğimiz zaman özellikle sırtımızın gözlerimizin ve başımızın ağrıdığını hissedebiliriz arkadaşlarımızdan uzak kaldığımız zaman kendimizi mutsuz üzgün ve yalnız kalmış gibi hissedebiliriz bunun yanı sıra bağımlı hale geldiğimiz zaman bu bir teknolojik aletlerden bir dakika bile ayrılmaz hale gelebiliriz bu gibi durumlar oldukça zordur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.