Ders Notları

Siz de XIX. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Siz de XIX. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siz de XIX. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ekonomik Alanda : Fabrikalar açarak üretiminin hızlı ve ucuz olmasını sağlardım. Ticaret yollarında daha hızlı ve ucuz olacak olan tren yolları yapardım.

Sosyal Alanda : Halkın yönetime dahil edecek ve fikirlerinin alınacağı bir sistem kurarak yönetime ortak ederek oluşabilecek isyanların önüne geçer halkın bir bütün olmasını sağlardım. eğitim olanaklarının artması için mektepler açarak okuma ve yazmayı zorunlu bir hale getirirdim.


Siz de XIX. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ekonomik Alanda : Ülke içerisinde makineleşme yapılarak hızlı bir üretim olmasını sağlardım. Bu sayede ucuz ürünler elde ederek ticaretini sağlardım. Deniz yolları ve demir yollarıyla ülkeleri birbirine bağlar ucuz ürünlerin dünyaya yayılmasını sağlardım.

Sosyal Alanda : Halk arasında okuma ve yazma oranının tam anlamıyla oluşması için zorun bir eğitim okulları açardım. Kadınların yönetime katılmasını sağlardım. Halkın belli bölgelerde meclisler kurarak halkın hızlı bir şekilde sorunları çözmesi ve yönetime iletmesini sağlayarak halkı yönetime dahil ederdim.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Eğer 21 yüzyılda yaşamış olan bir devlet adamı olsaydım öncelikle ekonomik ticaret ve sanayi alanında birçok yenilikler yaparak çeşitli kuruluşlar açar fabrikanın kurumlarını destekler çeşitli kanallar ve barajlar kurarak doğal sistemi korur ve doğal kaynakların insan hayatına yetebilecek kıvama getirmeye çalışırdım. Daha sonra ülkenin ekonomisi ve gelir durumuna göre eğitimi insanların temel yaşama özgürlüklerine esas alan hak ve özgürlüklerine Özen gösterirdim. Özellikle çocukların gençlerin ve kadınların daha yaşanılır bir ortamda yaşayabilmesi için çeşitli kuruluşlar açar bu kuruluşlar çeşitli haklar verir ve bu insanların rahatça özgürce yaşa bilmesini sağlar dım. Sağlık alanında eğitim alanında çalışmalar yapar ve sağlıklı olmayan bir bireyin hayatının zor olabileceğini eğitim sistem bir bireyin ise hayatını zor geçirebileceğini esas alarak okullara hastanelere ve sağlık alanında birçok çalışmalar ve kuruluşlar yapardım

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.