Ders Notları

Sizce asit yağmurları çevreye ne gibi zararlar verebilir?

8. Sınıf Fen Bilimleri Sizce asit yağmurları çevreye ne gibi zararlar verebilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce asit yağmurları çevreye ne gibi zararlar verebilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Asit yağmurlarının çevreye olan zararları ağaç ve bitkilerinin yaşaması için toprakta doğal olarak bulunan magnezyum ve kalsiyum elementlerini çözümleyerek daha dibe doğru inmelerine sebep olur. Bunun sonucunda beslenmesini sağlayamayan tüm bitkiler ölürler.
Akarsu ve Göllerdeki dengeyi bozar, suda bulunan canlıların, balıkların zehirlenmesine sebep olur, öldürürler. Asit yağmurları sonucunda hayvanlar meyve ve sebzeler bulaşan bu kirlilik bunların tüketilmesi ile insana geçer insanda büyük hastalıklara sebep olur.


Sizce asit yağmurları çevreye ne gibi zararlar verebilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Asit yağmurları hava kirliliğinden kaynaklı olarak gökyüzünde kükürt ve azot oranının sülfür ve azot bileşenlerinin oluşması sonucunda meydana gelmektedir.
Asit yağmurları yeryüzüne düştüğünde zarar verici özelliğe sahip olan bir felakete yol açabilir. Görünüşte normal bir yağmur, kar, çiğ gibi görünse de içinde bulunan yüksek asit oranı toprağa düştüğü zaman toprağın verimini öldürür. Verimi ölen toprakta bitkiler yaşayamaz.
Bunun sonucunda ormanlar yok olmaya başlar, yağmurlarla taşınan toprak göller ve tatlı sulara karışır. Sulardaki dengenin bozulması ile içinde yaşayan canlıların yaşama ortamları yüksek asit değerinden dolayı biter. İnsan üzerindeki etkisi ise solunum yolundaki sıkıntılar baş gösterir. Ciğer kanseri, nefes darlığı gibi nefes yollu hastalıklara sebep olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Asit yağmurlarının çevreye ve doğaya verdiği zararlar elbetteki çok fazladır çevremizde asit yağmurlarının olması elbette ki doğal çevreye ciddi şekilde zararlar verdiğini ve bu araştırma konusunda daha yakın bir şekilde öğrendik 8. Sınıf fen bilimleri ders kitabı da asit yağmurları hakkındaki temel bilgileri öğrenerek asit yağmurlarının çevreye ve doğaya verdiği zararları tartıştık verdiğiniz cevaplar ve verdiğiniz bilgilerle bu konudaki araştırma ödevimizi tamamlarken hiç zorlanmadan kısa ve rahat bir şekilde ödevimizi devamlılık size çok teşekkür ederim her zaman derslerimde yardımcı en temel arkadaşım siz çünkü her zaman bilmediğim ve araştırmak istediğim konular a sizin sayfanızda bulabiliyorum çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.