Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir? | Forum Sayfa Cevapları

Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Beyin, omurilik sistemi denilen tüm sinir uçlarının bağlandığı ağ sistemiyle tüm vücut noktalarına bağlıdır. Beynin sol ve sağ tarafı farklı duyu organlarını kontrol etmektedir.

Beynin sağ tarafını sol taraftaki organlar kontrol ederken, sol taraftaki beyni ise sağ taraftaki organlar kontrol eder.


Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :İnsan beyni farklı görev merkezleri olan, sistem üzerine kurulu bu merkezleri sinir uçlarıyla bağlı yapılan veya alınan duruma göre sinir uçlarından alınan iletileri bu merkezlere iletilmesiyle çalışan bir sistem ile organları çalıştırır.

Örneğin;Tat alma konusunda bir şey yediğimiz zaman tat alma duyuları sinirlere uyarı verir,sinir uçları sayesinde bu noktadan alınan uyarı tat alma merkezine iletilir ve dilimiz tadı algılar.

Fiziksel bir aktivite sırasında beynimizin hareket merkezleri  ağırlıklı olarak çalışır. Bunun gibi konuşurken konuşma merkezi, okurken görme merkezi daha aktif çalışır. Bu farklı merkezler birbirleri ile sürekli iletişim halindedirler.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!