Ders Notları

Sizce dünyanın en önemli sorunları nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Sizce dünyanın en önemli sorunları nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce dünyanın en önemli sorunları nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bence dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi dünyada var olan silahlanma yarışından kaynaklandığını ifade edebiliriz. Ülkeler sürekli olarak silahlanma yarışına girerek birbirlerine karşı mücadeleler ve savaşlar içerisinde olmakta ve bu da dünya barışını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmek mümkün olacaktır. Ayrıca dünyada var olan nükleer savaş ve nükleer silah mücadelesi dünyayı yok edebilecek seviyeye gelmekte ve bu da dünya için büyük tehditler oluşturduğunu söyleyebiliriz.


Sizce dünyanın en önemli sorunları nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bence dünyada en önemli sorunların başında ekonomik adaletsizlik nedeniyle yaşanmış olan problemler gelmektedir.

Dünyaya baktığımızda an belli bir bölge aşırı zenginken belli bölgeler ise aşırı fakirlikten temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma gelmiştir. Afrika Asya’nın bazı bölgeleri Hatta gelişmiş ülkelerin belli kısımları il bile sokakta yaşayan aç kalmış temel ihtiyaçlarını karşılayamayan bile insanlar görülmektedir.

Bu sorunların çözülmesi için devlet eliyle var olan sorunların temelinde inilmeli uluslararası kuruluşlar ile beraber bu bölgelerin desteklenerek en iyi şekilde insanların temel hak ve hürriyetlerin verilmesi büyük önem arz ettiğini ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bence dünyada en büyük sorunlardan biri olarak sayılan insanların arasında yapılan ayrim örnek olarak verilebilir. İnsanlar genellikle din dil cinsiyet gibi birçok kavramlardan dolayı ayrılma maruz kalmışlardır. Ayrıca birçok insan savaşlar ve sömürü kader yüzünden temel ihtiyaçlarını karşılayamaz bir duruma gelmişlerdir. Bu gibi ayrımlar savaşlar ve sömürgeler insanların eğitim hayatını ve geleceklerini ciddi bir şekilde etkilemektedir. Yalnız insanlar değil ülkelerde ekonomisi siyasette ciddi bir şekilde etkilediği için bu gibi toplumlarda gelecek kaygısı da ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.