Ders Notları

Sizce insanlar atomun varlığından nasıl haberdar olmuştur? Bu kadar küçük parçacıklar nasıl incelenmiştir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Sizce insanlar atomun varlığından nasıl haberdar olmuştur? Bu kadar küçük parçacıklar nasıl incelenmiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce insanlar atomun varlığından nasıl haberdar olmuştur? Bu kadar küçük parçacıklar nasıl incelenmiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarihimizde atom kelimesinin ilk kullananlardan bundan Binlerce yıl önce Antik Yunan döneminde yaşamış düşünce ve felsefi özelliklere sahip olan demokritos ve luukippos olarak ifade edilmektedir.


Sizce insanlar atomun varlığından nasıl haberdar olmuştur? Bu kadar küçük parçacıklar nasıl incelenmiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarih sayfalarında yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda atom kelimesinin ilk olarak bundan Binlerce yıl öncesine dayandığını ifade edebiliriz.

Atom kelimesi ilk olarak Antik Yunan dönemde yaşamış olan düşünürlerden Demokritos ve Leukippos gibi düşünürler tarafından ortaya atıldığını ifade edebiliriz.

Bu düşünürler atomda uzay boşluğunun varlığını atomun sürekli hareket halinde bulunduğunu ve cisimlerin oluşturduğu oluşturan en küçük yapı taşları olduğu görüşlerini ileri sürmüşlerdir.

Bu görüşe karşı çıkan Aristoteles her varlığın 4 temel madde olan Ateş Su toprak ve havadan meydana geldiğini ifade etmiş ancak zaman içerisinde yapılan bilimsel yöntemler ve teknolojik araştırmaların elverdiği için maddenin atomdan oluştuğunu ancak 19 yüzyıla kadar anlamışlardı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Atom Bir maddenin en küçük yapı taşıdır küçük yapı taşlarına nötron proton ve elektron denildiğini geçen konumuzda öğrenmiştik 7. Sınıf fen bilimleri dersinde maddenin en küçük yapı taşı olan atomun yüzyıllar öncesinden araştırma konusu olduğu ve keşfedildiğini bu konuda öğrenmiş oldu fen bilimleri dersi mizdeki olan atomun yapısı ve atomun tarihi hakkındaki bilgileri araştırma ödevi olduğu iyice size güvenmek güvenerek doğru verdiğiniz cevaplarla araştırma ödevini tamamladım sizleri çok teşekkür eder başarılarının devamını dilerim her zaman ödevlerimi buradan yapacağım çünkü cevaplarınızı çok beğeniyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.