Ders Notları

Sizce kültürümüzdeki sadaka taşı uygulamasının önemi nedir?

8. Sınıf Din Kültürü Sizce kültürümüzdeki sadaka taşı uygulamasının önemi nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce kültürümüzdeki sadaka taşı uygulamasının önemi nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Osmanlı Devlet sistemi içerisinde ihtiyaç sahiplerinin sadaka taşlarına gelerek gecenin bir yarısı kimsenin olmadığı saatlerde ihtiyaçları olduğu kadarını alarak kalanını kendisi gibi ihtiyacı olacağını düşünerek bıraktığı bir taştı.
Sadaka taşları genellikle iki metre boyunda silindir şeklinde olur. Şehirde, kasabalarda, camii yanlarında hastane gibi işlek yerlerde de olabilirdi. Eskiden İstanbul’un dört yerinde sadaka taşı bulunmaktaydı.


Sizce kültürümüzdeki sadaka taşı uygulamasının önemi nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Osmanlı döneminde sadaka taşı ihtiyacı olan insanlarla sadaka veren insanlar arasında birbirlerini görmeden, tenha yerlere koyulan taşlardır. Taşlar iki metre boyunda silindir şeklinde cami, çeşme ve hastane gibi yerlerde bulunmaktaydı.
Bu  taşlar toplumda dengeyi sağlayan ekonomik gücü olmayan insanların ihtiyaçlarını giderebildikleri yardım taşlarıydı. Eski İstanbul da Üsküdar çarşısında Gülfem hatun camii avlusunda vede Üsküdar doğancılar karacaahmet ve fatih semtindeki Karacaosman gibi bir çok yerde bulunmaktaydı.
Osmanlı toplumunda uygulanan bu hayır insanların sadece ihtiyacı olduğu kadarı alması ile bilinir. İhtiyaç sahiplerine bu şekilde ulaşırdı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Sadaka taşı müslümanlar tarafından toplanan para veya herhangi gerekli ihtiyaç malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtılması bu şekilde zekat ve sadakanın artırılması bunun yanı sıra toplum arasında ve Müslümanlar arasında yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyen çok güzel bir ibadet şeklidir. Genellikle camilerde veya toplumlarda toplanmış olan sadaka taşındaki tüm para ve gerekli ihtiyaçlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı zaman elbetteki toplum içerisinde eksik kalmak veya zor durumda kalmak gibi birçok koşul ortadan kalkacağı gibi yardımlaşma ve dayanışma duygusu da pekiştirilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.