Sizce Kur'an-ı Kerim'in temel özellikleri nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Sizce Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri nelerdir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Sizce Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Kuran’ı Kerim Arapça olarak indirilmiş son peygamber Hz. Muhammed efendimize gönderilmiştir. Dili Arapça olmasına rağmen bilgelikleri ile evrensel özellik taşır. Tüm kurallar tüm dünya üzerinde yaşayan insanlar için geçerlidir. Sözlerin tamamı Allah’ın Kelamıdır.

Kendinden önce gelen kitapları tasdikler fakat kitapların değiştirilmiş halini tasdikler. Kıyamete kadar hükmü sürecek, kıyametler birlikte hükmü sona erecektir.


Sizce Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Kuran’ı Kerim okuyup anlamak ve hayatın tüm alanında uygulayarak yaşamak için bir yol gösterici olarak, bir hayat rehberi olarak son kutsal kitaptır. İnsanları  iyiye, doğruya ve güzele yönlendirir. Kuranı kerim kötülüklerden sakındırır. Kuranı kerim Allah’ın sıfatlarını bildirir.

İnsanları imana davet eder. İnananları dünya ve ahiret hayatı hakkında bilgilendirir. Bilemeyeceğimiz ve görmediğimiz varlıklar hakkında bilgiler verir. Kuranı kerim peygamber efendimize indirilmiş, Allah’ın kelamıdır. Arapça olarak gelmiştir. Vahiy yolu ile nakledilmiştir. Allah’ın koruması altındadır. Kuranı kerim evrensel bir kitaptır. Bir kavme veya bir topluluğa inmemiştir.

Dünya üzerindeki bütün insanlara inmiştir ve hepsi Müslüman olma hakkına sahiptir. Kuran anlaşılır öğüt alınması için kolaylaştırılmıştır. İnsanlara ibadetler hakkında bilgiler verir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Sizce Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 28 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Zülal
error: Kopya Yasak