Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden? | Forum Sayfa Cevapları

Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Ülkemiz genel olarak ormanı yeşil alanı geniş çayırları olan bir ülkedir, akarsu ve yağmur bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Özellikle Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde geniş ormanlar bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesi kurak ve yeşil alanı az olan bölgelerdir. Bu bölgenin yeşil alanının az olmasının temel sebebi orada yaşayan insanlardan kaynaklıdır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Doğu Anadolu bölgesinde murat, Dicle ve Fırat gibi büyük nehirlerin olmasına rağmen ve bölgenin bol yağmur ve kar yağışı gibi toprağı besleyici su ihtiyacını gidermesine rağmen bölgede büyük ormanların olmamasının sebebi yıllar öncesinden gelen insanoğlunun doğaya verdiği zararın en büyük örneğidir.


Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ülkemiz Avrupa ortalamasına bakıldığında oldukça dağlık, yükseltisi fazla toprakları verimli yüksek platolar ve yaylalarla kaplı bir ülkedir. Geniş ormanlar ve yağış bakımından kar ve yağmuru bol almasından dolayı irili ufaklı bir çok akarsuyu bulunan önemli bir ülkedir.

Su debilerinin yüksek olması sonucu birçok bölgede barajlar oluşturulmuş vede bu barajlar sonucunda da oluşan göllerle olduğu bölgeler ılıman ve nemli iklime dönüş sağlamıştır. Buda bölgenin bitki örtüsüne etkilemiştir ve bol yağış alması sonucunda da ormanların büyümesine olanak sağlamıştır, fakat biz insanoğlu olarak kendi memleketimizde düzensiz yapılanma ve çarpık kentleşme sonucu yeşil alanları yok etmekteyiz.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!