Ders Notları

Sizce zekât ve sadakanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir?

8. Sınıf Din Kültürü Sizce zekât ve sadakanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce zekât ve sadakanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Toplum üzerinde yardımlaşma, dayanışma ruhu oluşturur. Toplumda zengin ve fakir arasında hasetlik duygusu olmadığı için huzur ve güven ortamı sağlanmış olur. Toplumda zenginlerin fakirlere ve yoksulara yardım etmesinden dolayı zenginlerde ki bencillik duygusu yok olur.
Fakirlerde ki zengine gıptayla bakma haset etme durumu ortadan kalkmış olur. Toplum içerisinde kardeşlik duyguları saygı ve sevgi ortamı oluşmuş olur.


Sizce zekât ve sadakanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Yardım yapan insanlar cimri olmazlar. Zengin insanlar sadaka ve zekat verdikleri için yoksullar tarafından onlara karşı hasetlik duyguları ortadan kalkar. Zenginlerin bencillik duygular azalır.
Zenginlerin mal, servet hırslarına kapılmalarını engeller. Yardım yapan kişiler üzerinde manevi olarak duygular artar. İnsanlara sevap yapma hissi onların iç dünyalarında huzur bulmalarını sağlar.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Maddi durumu iyi olan müslümanlar diğer müslümanlara ve insan tarafından mallarını mülklerini yaptırım orada beraber yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örnekleri vermiş olurlar. Çok tatlıyım zenginlerin diğer insanlarla paylaşarak elinden geldiği kadar birbirine destek için ifadesi olarak gösterilmektedir

  2. Merve dedi ki:

    Zekat sadaka fitre elbetteki Müslümanların mallarından paylaşması içme diğer Müslümanlara yardım etmesi için gerekli ibadetler arasında yer alır Allahu Teala de zekat ve sadaka veren Müslümanlara çok sever zekat bir insanın mal varlığından ve nimetlerden paylaşmak amacıyla ve şükür amacıyla diğer Müslümanlara paylaşması gereken bir ibadettir sadaka ise insanların elinden geldiği kadar ve imkanı yeterince yaptığı ibadete denir. Zekat ve sadaka bir Müslümanları kötülüklerden hastalıklardan mallarının şükrüne ve çoğalmasını ayrıca Allahu Teala d’nin en çok sevdiği ibadeti yapmasına yardımcı olan bir ibadet şeklidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.