Ders Notları

Size göre meslek sahiplerinde olması gereken ortak özellikler nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Size göre meslek sahiplerinde olması gereken ortak özellikler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Size göre meslek sahiplerinde olması gereken ortak özellikler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bana göre her meslek sahibinde olması gereken özellikler; sabır, dürüstlük, adalet, nezaket, anlayış, kibarlık, beceri, kuvvet, işine olan sevgi, sosyallik , çalışkanlık, üretken ve becerili olmalarıdır. Ancak böyle olursa işlerini hakkıyla yapabilirler.


Size göre meslek sahiplerinde olması gereken ortak özellikler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizde birçok meslek vardır. Mesleklerin hepsi yapan kişiye göre güzellik kazanır. Mesela bir boyacı boyayı ne kadar güzel yaparsa, ev o kadar güzel görünür. Bir doktor ne kadar hastalarıyla ilgilenirse insanların iyileşmesi o kadar çabuk olur. Bir meslek sahibinde olması gereken özellikler; sabır, dürüstlük, adalet, nezaket, anlayış, kibarlık, beceri, kuvvet, işine olan sevgi, sosyallik , çalışkanlık, üretken ve becerili olmalarıdır. Ancak böyle olursa işlerini hakkıyla yapabilirler. Bunun için her insan kendi becerisinin farkında olmalı ve ona göre meslek edinmelidir. Her insana verilmiş farklı beceriler ve özellikler vardır. İnsanlar bu özelliklere göre meslek edinirlerse çok başarılı olurlar. Çünkü insanlar sevdikleri işleri güzel yaparlar. Öncelikle güzel ahlaklı bir insan olmaya gayret etmeliyiz. Çünkü ne kadar yüksek makamlara gelirsek gelelim güzel bir insan olmadıkça çevremizdeki herkes bizden rahatsız olmaya devam edecektir. İnsanlar paranın ve başarının getirisinden çok güzel ahlaklı insanlarla yaşamını devam ettirmeyi isterler. Çünkü kimse menfaati içinde olsa aşağılanmayı ve zarara uğramayı istemez.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bana göre bir meslegi yapan bir kişi öncelikle mesleğini çok sevmesi gerekmektedir. Mesleğini severek yapması demek mesleğin mesleğin de büyük başarı elde etmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca yapmış olduğu mesleği verimli bir şekilde başarılı bir şekilde ve planlı bir şekilde yaptığın zaman yüksek başarı elde eder. Yapılan meslek hangi alanda olursa olsun en güzel şekilde yapıldığı zaman karşıdaki insana da mesleği yapan kişiye de faydası olabilir. Bir insan sevmediği mesleği yaptığı zaman mutlu olmaz ve hoş vakit geçirmez. Bu sebeple bir mesleği seçtiğimiz zaman öncelikle becerilerinin ve ilgisine hangi yönde olduğuna inanarak ve belirleyerek mesleğini seçmesi gerekmektedir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.