Ders Notları

Size göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe hangisidir? Neden?

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Kitabı Size göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe hangisidir? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Size göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe hangisidir? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bana göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe Çanakkale Cephesidir. İtilaf Devletleri boğazların kapatılması ile birlikte oldukça zor duruma düşmüş ve ekonomik olarak çökmeye başlamıştır.


“Size göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe hangisidir? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bana göre Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’ndaki en hayati cephe Çanakkale Cephesidir.

18 Mart 1915 tarihinde, dönemin en büyük donanmasına karşı kazanılan zafer ile Türk Devleti, bağımsızlığının ilk adımlarını atmış ve düşmanlara büyük korku ve yenilgi vermiştir. itlaf Devletleri boğazların kapatılması ile birlikte oldukça zor duruma düşmüş ve ekonomik olarak çökmeye başlamıştır. Buda düşmanların gücünü ve inancını kırmıştır.

İngiltere’ den 400 bin, Osmanlı’ dan 500 bin, Anzak ve Fransa dan 125 bin civarı asker bu savaşa katılmışlardır. Çanakkale Savaşı’nda 253 bin Türk askeri şehit düşmüştür, itilaf devletlerinden ise 250 bin civarı ölü olmuştur. Çarlık Rusya’ya yardım gidememiş ve Sovyetler birliği kurulmuştur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı Devleti’nin katılmış olduğu savaşlardan biri olan ı Dünya Savaşı’nda en önemli cephelerden biri olan Çanakkale cephesinde binlerce şehidimiz ve binlerce kahramanımız vatanı ve milleti için savaşmıştır Çanakkale cephesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’le savaşmıştır Çanakkale cephesi ülkemizde önemli konumları arasında yer aldığı için geçildiği an ülkemizin konumu ve yeri insanları ciddi tehlikeye sokulabileceğini olabilirlerdi.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.