Ders Notları

Soluk borusunun kıkırdaktan oluşması, insanlara ne gibi faydalar sağlar? Açıklayınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Soluk borusunun kıkırdaktan oluşması, insanlara ne gibi faydalar sağlar? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Soluk borusunun kıkırdaktan oluşması, insanlara ne gibi faydalar sağlar? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Soluk borusunun kıkırdak yapılardan oluşması sürekli açık kalmasını ve solunumun devamlılığını sağlar. Kıkırdak yapı soluk borusuna esneklik kazandırır ve şeklini korur.


Soluk borusunun kıkırdaktan oluşması, insanlara ne gibi faydalar sağlar? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanın solunum sisteminde burun, soluk borusu, akciğerler ve diyafram görev alır. Her organın farklı görevleri ve yapısı vardır. Soluk borusu “C” harfi şeklinde kıkırdakların üst üste gelmesi sonucunda oluşmuştur. Bu kıkırdaklar dış kısımdan kaslarla birbirine bağlanmıştır. Kıkırdak yapıda olması kapanmasını engelleyerek sürekli açık tutar ve solunumun devamını sağlar. Bunun dışında kıkırdak yapıda olduğu için kafanın  yukarı-aşağıya-sağa-sola hareketlerine uyum sağlar. Yani kıkırdak yapı soluk borusuna esneklik kazandırır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Nefes almamızı sağlayan sindirim sistemimizin ve solunum sistemimizin önemli organlarından biri olan gırtlağın yapısı esnek ve kıkırdak bir yapıya sahiptir. Kıkırdak ve esnek bir yapıya sahip olması devamlı solunum yapmasına yardımcı olur ve esnek duymasına imkan sağlayabilir. Bu konuda verdiğiniz bilgiler de gırtlağımı zın sindirme ve solunuma ne kadar önemli bir yeri olduğunu anlamış oldu verdiniz bilgilerine bu konuyu daha iyi bir şekilde anladım.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.