Ders Notları

Solunum sonucunda vücudumuzdan hangi gazlar uzaklaşır?

6. Sınıf Fen Bilimleri Solunum sonucunda vücudumuzdan hangi gazlar uzaklaşır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Solunum sonucunda vücudumuzdan hangi gazlar uzaklaşır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar solunum yaparak vücutlarına oksijen almış olurlar. Oksijenin vücuda girmesinden sonr bir insan ortalama solunum yapmadan üç dakika yaşayabilir. Hücrelerde kullanılan oksijen karbondioksit dönüşür. Solunum sistemi ile atılan gaz karbondioksittir.


Solunum sonucunda vücudumuzdan hangi gazlar uzaklaşır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Solunum sistemine giren oksijen alyuvarlar tarafından hücrelere götürülür. Hücrelerde kullanılan oksijen karbondioksit dönüşür. Karbondioksit alyuvarlar tarafından taşınarak akciğer getirilir. Akciğerden solunum vasıtası ile vücuttan dışarı atılır. Oksijen ve karbondioksit değişimi alyuvarlar kılcal damarlar ve buronşcuklar arasında gerçekleşir. Karbondioksit zehirli bir gazdır. Dünya üzerinde karbondioksit tekrar oksijene çeviren yeşil bitkilerdir. Dünyanın akciğerleri ormanlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İnsanlar solunum yaparak yaşamlarını sürdürür ve nefes alırlar. Solunum yaptığımız zaman burnumuzdan ağzımıza akciğerlerimize gönderdiğimiz oksijen akciğerlerimiz den ve vücudumuzdan geçerek karbondioksit olarak burnumuzdan ve ağzımızdan tekrar çıkar. Bu solunum sisteminde gerçekleştirir. Ayrıca solunum sistemine yardımcı olan ağzımız soluk borumuz gırtlağımıza akciğerlerimiz midemiz oksijeni alan ve karbondioksiti  dışarıya çıkaran organlarımız dir. İnsanlar ve tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için nefes almaya ve solunum sistemini destekleyen fonksiyonlara sahip olmaları gerekir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.