Ders Notları

Söylenenleri doğru anlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

3. Sınıf Türkçe Söylenenleri doğru anlamak için nelere dikkat etmeliyiz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Söylenenleri doğru anlamak için nelere dikkat etmeliyiz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Söylenenleri doğru bir şekilde anlamak için dikkat etmemiz gereken hususların başında konuşmacıyı en iyi şekilde dinleyerek dikkatimizi ona vermemiz empati yapmamız ve onun var olan duygusal haline bakarak onu anlamamız mümkün olacaktır.


Söylenenleri doğru anlamak için nelere dikkat etmeliyiz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir kişinin söylediklerini yani söylenenleri doğru bir şekilde anlamak için kişinin ilk olarak dinleyicinin başka bir şeye uğraşmadan söyleyen kişiyi iyi bir şekilde dinlemesi aklıma takılan yerleri not alması onu en iyi şekilde empati yaparak Anlamaya çalışması dikkatini ona vermesi ve onun var olan duygusal durumunu dikkate alarak söylenenleri dinlemesi ona karşıdakini anlamak için en iyi Fırsat olduğunu ifade etmek doğru olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Söylenenleri anlamak için öncelikle iyi bir dinleyici olmamız gerekiyor. Karşımızdaki konuşmacının anlaşılır bir şekilde konuşması o konuşma ya tam bir şekilde anlamamız iletilmek istenen duyguları ve bilgileri eşit şekilde almamıza yardımcı olmaktadır. Konuşmacı konuşmasını yaptığı zaman önemli yerleri not etmek dikkatli bir şekilde dinlemek de konuşmayı anlamamıza gerekli olan kurallardır. Konuşmacı konuşmasını bitirdikten sonra aklımıza takılan veya merak ettiğiniz konuları sorarak da öğrenebiliriz. İyi bir dinleyici olmak söyleyenleri anlamak için gereklidir. Ayrıca karşılıklı bir şekilde oturmak göz teması kurmak konuşma yapıldığı zaman sessiz olmak da söylenenleri anlamak için gereklidir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.