Ders Notları

Su dolu bir bardaktaki fırçaların kırıkmış gibi görünmesinin nedeni ne olabilir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Su dolu bir bardaktaki fırçaların kırıkmış gibi görünmesinin nedeni ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Su dolu bir bardaktaki fırçaların kırıkmış gibi görünmesinin nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Su dolu bir bardak çerisinde pipet, kaşık, diş fırçası gibi içine koyulan herhangibir materyalin su içinde ışığın kırılması sonucunda gözümüze farklı gelmektedir.


Su dolu bir bardaktaki fırçaların kırıkmış gibi görünmesinin nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Görme olayı, gerçekleşebilmesi için cisimlerin üzerine düşen ışığın cisim üzerinden yansıyarak göze kadar ulaşması gerekir. Su, ışığın kırılmasına sebep olabilecek bir maddedir. Bundan dolayı şu dolu bir bardağın içindeki fırçadan gelen ışın ortam değiştirerek geldiği için bizim gözümüze farklı şekilde yansımış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Su dolu bir bardağa ve su dolu bir cam şişeyi herhangi bir pipet başak gibi Bir maddeyi koydum o zaman kırılmış olduğunu görebiliriz aslında bu cisimler kırılmaz ışığın kırılması ile ortaya çıkan bu özellik cisimleri de kırılmış gibi gösterebilir. Canım Bir bardak da bulunan suya herhangi bir metal bir kaşık veya pipet koyulduğu zaman bunun kırılmış gibi görünmesinin temel sebeplerinden biri yansımış olan ışığın kırılması da meydana çıkan bir olayı ortaya çıkarır. Bu konuda çevremize baktığımız zaman çeşitli örnekleri görebiliriz sizler de çevrenizde bugün karşılaştırmalar yaparak çeşitli konularda daha deneyimli olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.