Ders Notları

Su saf bir madde midir? Çevrenizdeki saf maddelere örnekler veriniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Su saf bir madde midir? Çevrenizdeki saf maddelere örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Su saf bir madde midir? Çevrenizdeki saf maddelere örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Şu saf bir maddedir.  Diğer saf maddelere örnek verecek olursak şeker, tuz, naftalin, aliminyum, gümüş, bakır, altın, oksijen, alkol, elmas bunların hepsi saf maddedir.

Bu maddeler neye bölünürse bölünsün özlerinde yine aynı madde kalır.


Su saf bir madde midir? Çevrenizdeki saf maddelere örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yapısı kendinden başka madde bulunmayan özelliği her yerinden aynı olan maddelere biz saf maddelerdiz. Saf maddeler ne kadar küçük parçalarda bölünse yine bu maddenin özelliğini taşır. Belirli erime ve kaynama noktaları vardır. Homojendirler. Belli koşullarda belli öz kütleleri bulunur. Fiziksel ve kimyasal yollarla kendinden başka maddelere ayrışmazlar.

Saf maddenin özelliklerini göz önüne aldığımızda suyu bir sürahinin içinde koysak damla damla halde getirsek yine aynı sudur. Yani şu saf bir maddedir. Saf maddelere örnek verecek olursak oksijen, karbondioksit, altın, bakır, demir, helyum, cam, tuz


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Saf maddeler elbetteki doğada bulunan en doğal halidir saf madde ve karışıma uğramadan etkili etkilenmeden doğada bulunan en doğal halidir. Buna örnek vermek gerekirse oksijen karbondioksit Demir Çelik gibi örnekleri verebiliriz. 7. Sınıf fen bilimleri ders kitabımız da bulunan saf maddelere örnekler vermiş olduğunuz cevaplarla öğrenerek defterinize geçirdik bu örnekleri çevremizde gözlem yeri daha iyi bir şekilde anladık verdiğiniz örnekleri çok beğeniyorum her zaman ödevlerimi yaparken sizin vermiş olduğunuz bilgilerden faydalanıyorum fen bilimleri dersinde sizin sayenizde daha başarılıyım.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.