Ders Notları

Şuayb Peygamber’in (a.s.) hayatı hakkında kaynaklardan bilgi edininiz.

8. Sınıf Din Kültürü Şuayb Peygamber’in (a.s.) hayatı hakkında; İslam ansiklopedisi, peygamberler tarihi, Genel Ağ gibi kaynaklardan bilgi edininiz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Şuayb Aleyhisselam Medyen ve Eyke halkına gönderilen bir peygamberdir. Kavmine güzel söz söylemesi, tatlı dili sebebiyle kendisine Hatîb-ül-Enbiyâ (Peygamberlerin hatîbi) denmiştir. Medyen bölgesinde doğup büyümüştür.
Medyenliler yaptıkları putlara ve heykellere tapıyorlardı. Yiyecek maddelerini alıp, stok yapıyorlar, pahalanınca fâhiş fiyatla satıyorlardı. Ölçü ve tartı için iki değişik ölçek kullanıyorlar, alırken büyük ölçekle alıyorlar, satarken küçük ölçekle veriyorlardı. İnsanların yollarını kesiyorlar, onların mallarına zorla el koyuyorlardı. Şuayb aleyhisselam azgın Medyen halkının, bütün nasîhatlerine rağmen îmâna gelmelerinden ümit kesince, onları Allahü teâlâya havâle etti.
Şuayb aleyhisselam Allahü teâlâya; “Yâ Rabbî! Bizimle kavmimiz arasında hak ile hüküm ver. Sen hükmedicilerin hayırlısısın.” diye dua etti. Daha sonra Şuayb (as) Eyke halkına gitti ve onları imana davet etti. İstedikleri mucize olunca bir kısmı iman etti, bir kısmı ise küfre devam etti. Suayb aleyhisselam bu azgın kavmi Allahü teâlâya havâle etti. Önce ortalığı kasıp kavuran şiddetli bir sıcaklığa tutuldular. Daha sonra bir bulutun altında helak oldular.300 yaşında Mekke’ de vefat etti. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Din kültürü ahlak bilgisi ders kitabımızdaki öğrenmek istediğiniz tüm konular peygamberlerin kıssalarını peygamber hakkındaki bilgileri ve peygamber efendimizin hl-i beytinin sahabeler hakkındaki birçok kıssayı öğrenmek istediğimiz zaman ve bu konuda çeşitli kaynaklara ulaşmak istediğiniz zaman her zaman doğru kaynak olarak tercih ettiğiniz Forum sayfa sitesi cevaplarını ziyaret edebilirsiniz bu sitede verilen cevaplar ve bilgiler çok güzel her zaman bu sitenin cevaplarıyla ve bilgileri ile ödevlerimi yapıyorum din kültürü dersi mi bu şekilde bitiriyorum size çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.