Ders Notları

Süleyman Nazif’in “Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” sözüyle ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Süleyman Nazif’in “Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” sözüyle ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Metnimin Konusu: 15 Temmuz ve unutulan vatan sevgisinin canlanması
Metnimin Ana Fikri: Vatanseverlik
Metnimin Giriş Bölümünde Yazacaklarım: Milli Mücadelenin unutulması
Metnimin Gelişme Bölümünde Yazacaklarım: 15 temmuz
Metnimin Sonuç Bölümünde Yazacaklarım: Vatanı kaybetme korkusu ile yapılan mücadeleler

Vatan Müdafaası 

Kurtuluş Savaşı’ ndan sonra iç karışıklıklar ve darbeler gibi kara günler yaşansa da o günlerden sonra barış hakim sürmüş ve milletimizin çocukları varış ve güven içinde büyümekteydi. Efsane gibi anlatılan savaşlar ve darbeler sadece derslerde ve kulaktan kulağa aktarılan sözlerden oluşuyordu. Derken 15 Temmuz yaşandı ki, hainler ülkeyi ele geçirmeye çalıştı. Ancak damarlarımızda bulunan vatanseverlik ve şehit dedelerimizin kanı  bizi buna karşı koymak için zorluyordu.
O gün tankların önüne yatan insanlar , cesur kadınlar ve gençler vardı. O gün bir mücadele sayesinde darbe başarılı olmadı ve hainler tutuklandı. İşte Süleyman Nazif’in “Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” sözü o an bir daha hatırlandı. Kaybetmek üzere olduğumuz vatanımızın kıymeti anlaşıldı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Süleyman nazif’in dediği gibi vatan’da tıpkı sıhhat gibidir kaybedince değeri anlaşılır anlamında söylemiş olduğu bu sözde anlatılmak istenen etteki vatanımızda yaşadığımız bağımsız güzel günler kaybedildiği zaman ne kadar pişman olduğumuzu anlayacağımız dile getiren bir söz olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı bir insan sağlıklı olduğu için yapamadıklarına üzüldük bizim hastalandığı zaman sağlıklı günlerine hatırlar vatanımızın da yaşamış olduğumuz milletimizin bağımsız topraklarımızın ve bağımsızlık simgeleri misin her zaman değerini bilmeliyiz ve bunlara sahip çıkmalıyız kaybettiğimiz zaman üzülmemek için vatanımızın kıymetini bilmek ve onun için her zaman korumacı olmak gerekir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.