Ders Notları

Sürtünen yüzeylerin ısındığını gösteren örnekler vererek bu durumun nedenini açıklayınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Sürtünen yüzeylerin ısındığını gösteren örnekler vererek bu durumun nedenini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sürtünen yüzeylerin ısındığını gösteren örnekler vererek bu durumun nedenini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Metal parayı bir yere sürtmek, ellerimizi birbirine sürtmek, bir yerimizi ovalamak, iki tahtayı birbirine sürtmek, bıçağı bilemek gibi tüm sürtme işlemlerinde ısı vardır. Sürtünme kuvveti sebebi ile ısı meydana gelir.


Sürtünen yüzeylerin ısındığını gösteren örnekler vererek bu durumun nedenini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sürtünme kuvveti sürtünen nesneler arasında ısı meydana getirir.  İnsanlar iki nesneyi bir birlerine sürttükleri zaman ısınma meydana geldiği görürler. Mesela üşüdüğümüz zaman ellerimizi ovalamamız ellerimizin ısınmasını sağlar. Bunun nedeni iki nesnenin sürtünen kuvveti sayesinde ısı ortaya çıkarmasıdır.  Arabalar birbirine sürtünerek geçtikleri zamanda ısının çıktığına ve çizilmenin olduğuna şahitlik ederiz. Bir tahta bile yün kumaşa sürtündüğü zaman bir süre sonra ısındığını görürüz. Bunların hepsi sürtünme kuvveti sebebiyle meydana gelir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Sürtünme yöntemi ile herhangi bir maddeyi farklı bir maddeye veya yere sürdüğümüz zaman ısı ve enerji ortaya çıktığını bu bu maddelerin ısı enerji ve sürtündükleri yerini görebiliriz. Sürtünme yöntemi elbetteki kuvvet kuvvet uygulanarak maddeleri birbirine değdirmek ve değiştirdikçe çıkan ısının ve enerjinin hissediliyor olmasın gözlemlenebilir..

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.