Ders Notları

Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler? Örneklerle açıklayınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler? Örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler? Örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini olumsuz yönde etkiler. Ne kadar çok sürtünme varsa o kadar hız azalır. Kinetik enerji de hıza bağlı arttığı için kinetik enerji de azalmış olur. Çek bırak oyuncak arabalar düz zeminde hızla giderken , düz olmayan yerlerde gittikçe yavaşlar.


Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler? Örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini düşürür. Ne kadar çok sürtünme kuvveti varsa o kadar çok hız azalacak dolayısıyla da kinetik enerji azalmış olacaktır. Taşlı bir yolda giden araba yavaş ve zor giderken kinetik enerjisi azdır. Daha sonra bu araba asfalt düz bir zemine çıkacak olsa daha hızlı hareket eder. İşte hızının artması ile beraber kinetik enerjide artmış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabı muzda bulunan bu konuda vermiş olduğunuz bilgiler ve detaylarla elbetteki sürtünme kuvvetinin maddeyi uygulandığı zaman kinetik enerjide yapılan değişiklikleri ve farklılıkları daha iyi bir şekilde anladım. Yalnız fen bilimleri ders kitabındaki değil tüm konulardaki bilgilerinizi ve cevaplarınızı çok beğeniyor her zaman araştırmak istediğin veya öğrenmek istediğim konuyu sizin sayenizde daha hızlı ve kısa bir şekilde öğreniyorum verdiğiniz bilgilere tüm derslerinde daha başarılı bir öğrenci oldum arkadaşlarımızla beraber araştırma ödevlerimiz de performans ödevleri mizde ve yazılara çalıştığımız zaman vermiş olduğunuz katkılarla daha başarılı oluyor bu bilgiler sayesinde daha iyi bir şekilde ödev yapabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.