Ders Notları

Sütçü İmam ve Şahin Bey hakkında birer araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri paylaşınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sütçü İmam ve Şahin Bey hakkında birer araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri paylaşınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sütçü İmam ve Şahin Bey hakkında birer araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sütçü İmam;

Babası “Kireçcioğulları”ndan Ömer Efendi, annesi “Tiyeklioğulları”ndan Emine Hanımdır. Uzunoluk Camisi’nde gönüllü olarak imamlık yapmıştır. Geçimini de caminin altındaki küçük dükkanında süt satarak karşıladığı için kendisine “sütçü imam” denmektedir. 31 Ekim 1919’da tarihi Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına, Fransız devriyeleri ve Ermenilerin sarkıntılık etmesi sonucu çıkan kavgada kadınlara sataşan ve Çakmakçı Said’i yaralayan Ermeni askerin üzerine doğrultarak ateşler. Kurşun isabet eden Ermeni yere düşer diğerleri ise kaçar.  Bu milli mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilir.

Şahin Bey;

Asıl adı Mehmed Said ‘tir.1877 yılında Antep’in Bostancı Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Abdullah Efendi, annesi Ayyuş Hanım’dır.

1899’da Yemen’e asker olarak gitmiş, 1911 yılında Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak katılmış, Çatalca cephesinde görev almış, I. Dünya Savaşı’nda önce Galiçya Cephesinde, 1917 yılında da Sina cephesinde görev almış, 28 Mart’ta kendi komutasındaki birliklerce tutulan Elmalı köprüsünde meydana gelen çarpışmada kahramanca şehit olmuştur. Asıl adı Mehmet Sait olmakla birlikte, Urya yolunda gösterdiği mücadele sebebiyle “Şahin Bey” lakabı takılmıştır.


“Sütçü İmam ve Şahin Bey hakkında birer araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri paylaşınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Sütçü İmam;

Babası “Kireçcioğulları”ndan Ömer Efendi, annesi “Tiyeklioğulları”ndan Emine Hanımdır. Uzunoluk Camisi’nde gönüllü olarak imamlık yapmıştır Geçimini de caminin altındaki küçük dükkanında süt satarak temin ettiği için İmam olan asıl adı “Sütçü İmam” olarak tanınır.
Maraş’ın işgalinde, 31 Ekim 1919’da düşmana ilk kurşunu atmıştır. Sütçü İmam, düşmanın buradan kovulmasından sonra harpteki fedakarlıklarına karşılık belediyeye odacı olarak alınıp, Maraş Kalesi’ndeki topun idaresi de kendisine bırakılmıştır. 3 kız bir erkek çocuğu bulunmaktadır.

31 Ekim 1919’da tarihi Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına, Fransız devriyeleri ve Ermeniler “Burası artık Türklerin değil, Fransız memleketinde bizim dediğimiz olacak. Açın yüzlerinizi” diyerek saldırır ve sarkıntılık ederler.

Kadınlardan biri olayın etkisiyle bayılınca diğer kadınlar da bağırmaya başlar. Hamamın yakınındaki Kel Hacı’nın kahvesinde bulunan Maraşlılar olay yerine gelerek Ermenileri uyarır ancak bir sonuç alamazlar.

Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, kadınları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralanır. Bu sırada yan tarafta küçük bir dükkanda süt satan Sütçü İmam, tabancasını alarak, silahını, kadınlara sataşan ve Çakmakçı Said’i yaralayan Ermeni askerin üzerine doğrultarak ateşler. Kurşun isabet eden Ermeni yere düşer diğerleri ise kaçar.  Bu milli mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilir.

Şahin Bey;

Asıl adı Mehmed Said ‘tir.1877 yılında Antep’in Bostancı Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Abdullah Efendi, annesi Ayyuş Hanım’dır. 1899’da Yemen’e asker olarak gitmiş, burada başçavuşluğa kadar yükselmiştir. 1911 yılında Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak katılmıştır. Çatalca cephesinde görev aldı. I. Dünya Savaşı’nda önce Galiçya Cephesinde, 1917 yılında da Sina cephesinde görev aldı. Başarılarından dolayı kendisine Mülâzımı sâni rütbesi verildi. 918 yılında İngiliz güçlerine esir düştü. 1919 yılı sonlarına kadar esir tutulduktan sonra Mondros Mütarekesi uyarınca serbest bırakıldı. Birecik Askerlik Şubesi Başkanlığı görevine atandı. görevine gitmeden Antep Heyet-i Merkeziyesi’ne başvurdu ve heyet tarafından Kilis-Antep yolu Kuvâ-yi Milliye komutanlığına getirildi.

Şahin Bey, zaferin ardından düşman kumandanına gönderdiği mektupta şöyle demektedir: “Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde şüheda kanı karışıktır… Din için, namus için, hürriyet için ölüme atılmak bize, Ağustos ayı sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir. Bir gün evvel topraklarımızdan savuşup gidiniz. Yoksa kıyarız canınıza.”
28 Mart’ta kendi komutasındaki birliklerce tutulan Elmalı köprüsünde meydana gelen çarpışmada kahramanca şehit olmuştur. Asıl adı Mehmet Sait olmakla birlikte, Urya yolunda gösterdiği mücadele sebebiyle “Şahin Bey” lakabı takılmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemiz için bir kahraman olarak bilinen ve ülkemiz için yapmış olduğu kahramanlıklarla tanınan Şahin bey ve sütçü İmam hakkında bir araştırma yapmak istediğim zamanda yapmış olduğu kahramanların Kurtuluş savaşı’ndaki etkisini ve faydalarını örnek vermek istediğimiz zaman örnek kahramanlıkları neler olduğunu öğrenmek istediğimiz zaman yukarıdaki bilgi ve cevaplardan faydalandık verdiğiniz eğitici bilgi ve güzel cevaplar sayesinde ödevimi hemen tamamladım ödevimdeki tüm bilgileri ve cevapları bu sayfada bulabiliyorum bu sayfadaki bilgi ve cevapları her zaman anlayabileceğim ve çözebileceğim şekilde olduğunu söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.