Ders Notları

Süzme yöntemi ile eleme yöntemi arasında fark var mıdır? Açıklayınız.

4. Sınıf Fen Bilimleri Süzme yöntemi ile eleme yöntemi arasında fark var mıdır? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Süzme yöntemi ile eleme yöntemi arasında fark var mıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Eleme küçük taneli ve büyük taneli katı karışımları birbirinden ayırmak için elekler yardımı ile yapılan işlemin adıdır. Süzme ise sıvı ve katı karışımları birbirinden ayrılması için süzek yardımı ile yapılan işleme denir.


Süzme yöntemi ile eleme yöntemi arasında fark var mıdır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Eleme ile Süzme arasında fark vardır. Buradaki fark Süzme de sıvı ve katı karışımları birbirinden ayrılması elemede ise katı madde ile katı maddenin ayırmak için iri taneli ve küçük taneli leri ayırmak için yapılan işlemdir.

Karışımlar ayırma yöntemleri arasında çeşitli farklılıklar ve benzerlikler bulunmaktadır. Süzme yöntemi ve eleme yönteminin birbirine benzeyen yönleri süzek ve elek birbirine benzer araçlardır. İçlerin geçerek büyük ve küçükler ayrılır veya tanelilerle sıvılar ayrılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Eleme yöntemi ve süzme yöntemi elbetteki ve katı maddeleri birbirinden ayırmak veya büyüklük sıralaması yapmak için kullanılmaktadır. Yöntemi genellikle katı maddelerde yapılmaktadır. Yöntemi ise genellikle sıvı maddeleri birbirinden ayırmak ve sıvı madde dedi karışımlarını özelliklerini kavuşturmak için kullanılan bir yöntemdir. Katı maddeleri birbirinden ayırmak için eleme yöntemi ile bunları birbirinden ayırabilir veya aynı özellikteki maddeleri de birbirinin büyüklük yapısına göre değiştirebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.