Ders Notları

Tanıttığınız bilim insanının başkarakter olduğu hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Tanıttığınız bilim insanının başkarakter olduğu hikâye edici bir metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Metnimin Başlığı: FARABİ
Metnimin Konusu: Farabi , kişiliği, yaşamı ve eserleri
Metnimde Yer Alan Kişiler: Farabi, eğitim gördüğü hocaları
Metinde Olayların Geçtiği Mekân : Kazakistan, Şam, Suriye
Serim Bölümünde Anlatacaklarım: Doğumu
Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: Ders alışı ve buluşları
Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım: Ölümü
Fârâbi(872-950): Filozof, gök bilimci, bilim adamı olan Fârâbi yaptığı çevirilerle İslam dünyasında felsefenin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. İslam dünyasında pozitif bilimleri başlatan kişidir.
Farabi batıdaki bilinen adıyla Alpharabius 8. Ve 13.yy dönemindeki İslamın en parlak döneminde yaşamış, ünlü flozof, bilim adamı, aynı zamanda gök bilimci, mantık felsefecisi vede müzisyendir.
Farabi Aristonun halefidir. İslam aydınları arasında en  mülayim, yumuşak başlı bilim insanıdır. Farabi Aristo’nun yazdığı tüm temel eserleri Arapçaya çevirmiş, bu kitaplar üzerine araştırmalar yapmıştır. Arapçanın felsefe dili haline gelmesine büyük katkıda bulunmuştur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Barıştırma dersimiz olun ve tanınmış olan bilim adamlarından ve düşünürlerden Farabi hakkında bir bilgi edinmek istediğiniz daha bu konudaki düşüncelerinizi söylemek için bu araştırma ödevimizi yapmak istediğim zaman tüm ders kitaplarında cevapları bulabildiğim ödevlerimi güzel bir şekilde falan anlayabildiğim Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki cevaplar ve bilgilerle tanımadım verdiğiniz bilgiler ve cevaplar sayesinde ödevimi çok güzel bir şekilde yapıyorum araştırma ödevlerimi de her zaman buraya bakarak yapıyorum bazı öğretmenimiz ders tekrarı yaptım dediğin zaman bu sayfayı ziyaret ederek vermiş olduğu bilgiler de ders yapıyor bunu yapıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.