Ders Notları

Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi ne olabilir? Tartışınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi ; yaşam tarzlarından ve var olan nüfus yapına göre sürekli olarak farklılıklar gösterdiğini ifade edebiliriz. Yerleşik hayata geçerek bölgesel ve devletsel olarak yönetim şekilleri meydana gelmiştir.


Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi ne olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarih boyunca devletlerin farklı yönetim şekillerine sahip olmasının sebebi dinsel, yerleşim şartları, nüfus gibi bir çok konu yönetim şekillerini etkilediğini ifade edebiliriz.

Dinsel olarak kitlelerin artmasıyla birlikte teokrasi meydana gelmiştir. Bazı kesimlerin güçlenerek bölgelerde söz hakkı elde etmeleri oligarşi gibi yönetime yol açmıştır. Devlet haline gelen bir yerin tek bir kişi etrafında gücün toplanmasıyla monarşi yönetimi ortaya çıkmaktadır. Millete egemenliğin verilmesiyle ise Cumhuriyet ortaya çıkmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tarih boyunca birçok toplum yönetimlerini farklı şekilde yapmışlardır. Bunun sebeplerinden birkaç tanesi din toplumsal anlayış atalarının benimsemiş olduğu türküler gelenekler ve görenekler Ayrıca coğrafi konumlar eskiden yaşamış olan insanların benimsedikleri yaşam tarzı gibi değişikliklerden dolayı olabilmektedir. Ayrıca farklı kıtalara ve farklı bir kere gittiğimiz zaman değişiklik gösteren yönetim biçimleri genellikle bu sebeplerden dolayı ortaya çıktığı söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.