Ders Notları

Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili araştırma yapınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

15 temmuz tarihimizde milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan en büyük olaylardan bir tanesidir.

Darbe girişimi sonrasında halk kendi canını feda ederek tankların önüne yatmış ve birçok şehidimiz ve yaralımız olmuştur.

Halk vatanını bu hainlere vermemek için silahsız bir şekilde askerin önüne çıkmış ve mücadelesini göstermiştir.


“Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar ile ilgili araştırma yapınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kurtuluş savaşı ve milli mücadele yıllarında halkımız evdeki çorabından kumaşından tutun ellerinde ne var ne yoksa vatanı için feda etmiş ellerindeki avuçlarındaki olanları cephedeki askerler için vererek milli mücadele’ye ortak olmuşlardır.

Şahin Bey
Asıl adı Mehmet Sait olan Şahin Bey, Fransız işgal kuvvetlerine erzak taşıyan yüz elli arabalık konvoyu bozguna uğratarak Antep’in kurtuluş mücadelesi başlatmış ve “Düşman cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez!” sözüyle tarihe geçmiştir.

Gördesli Makbule

19 yaşındayken eşiyle beraber Kuvayı Milliye güçlerine katılmış ve Yunan kuvvetleriyle yapılan birçok çatışmada yer almıştır. Makbule Hanım, henüz 22 yaşındayken Akhisar’da şehit düşmüştür.
Sütçü İmam
ahramanmaraş’ta süt satarak ve imamlık yaparak geçimini sağlardı. Düşman askerlerinin 3 Türk kadınına saldırıp peçelerini açmak istemeleri üzerine düşmana ilk kurşunu atmıştır. Sütçü İmam, Kahramanmaraş’taki Kurtuluş hareketini başlatmıştır.
Nezahat Onbaşı

9 yaşından itibaren babasıyla beraber cephede savaşmıştır. 12 yaşındayken “Onbaşı” rütbesini hak etmiştir. Konya İsyanı, I. Ve II. İnönü Savaş’ları, Sakarya ve Gediz Muharebeleri’nde silah taşıyarak, İstiklal Savaşı’nın kahramanları arasında yer almıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihte milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan en önemli özelliklerden ve en önemli olaylardan biri elbette ki düşmanlar yurdumuza girdiği zaman Çanakkale cephesinde Kurtuluş Savaşı’nda ve karşılaşmış olduğu birçok ekonomik zorluklarda ya da darbelerde ülkemizde tek Birlik olarak vatanını ve milletini korumak için çaba harcadığı ve her zaman vatanını düşündüğünü vatan sevgisine bağlı olan birçok kahramanımızın yapmış olduğu mücadeleyi örnek vererek gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.