Ders Notları

“Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız.

5. Sınıf Din Kültürü “Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sözün insan üzerindeki tesiri çok büyüktür. İnsanlar arasını bir söz bozacağı gibi bir sözde insanları birçok konuda ikna edebilir , küsleri barıştırabilir. Güzel ve can alıcı bir konuşma ile insanların fikirleri değişirsek kalpleri yumuşayabilir. Bu yüzden “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” denir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün de anlatılmak istenen bir insan alımlı olduğu zaman sakin konuştuğu zaman diyalog kurmayı bildiğin zaman karşındaki insanı ikna etmeye ve konuşma Ayrıca uzlaş yolunu rahat bir şekilde bulabileceğini anlatan bir atasözü olduğunu söyleyebiliriz. Bir insan bağırarak öfkelenerek ve çok sabırsız bir şekilde davranarak hiçbir şey sonuca ulaştıramaz insanlar ılımlı sabırlı ve anlayışlı olduğu zaman ve birbirine karşı saygılı olduğu zaman çözülmeyecek hiçbir konu yoktur tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır atasözü ne de tam da anlatılmak istenen budur insan her zaman birbirine karşı dikkatli olmalı ve alımlı yaklaşmalıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.