Ders Notları

TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız.

6. Sınıf Türkçe TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Savaştan dönen kişilere gazi denir. Meclisimizde savaşlardan çıktığı için gazi unvanı almıştır.


TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Meclisimiz Kurtuluş Savaşına girmiş savası kazanmış ve milletine hizmete devam etmiştir. Cepheden dönen askerler gibi yaralı olan meclisimizi onurlandırmak için gazı unvanı verilmiştir.

15 temmuz da  darbe teşebbüsünde maruz kalan meclisimiz yaralanmış fakat yıkılmamıştır. Bundan dolayı meclisimiz gazı unvanını yenilemiş sayılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Türkiye Büyük millet meclisine Gazi meclis yenilmesinin temel sebeplerinden biri Kurtuluş Savaşı’ndan dönerek bu Türk milleti yeniden kurulması iyileşerek Türk topraklarının yeniden Türk toplumuna kazandırılması için söylenen anlamlı bir sözdür. Gazi denilince aklımıza savaşlardan veya vatanı uğruna mücadele eden bir kişinin yaralanması sağlık sorunu yaşaması olarak bildiğimiz bir unvandır. Türkiye Büyük millet meclisi de Türk toplumunun göstermiş olduğun mücadele sonucunda tüm zorluklara karşı iyi mücadele ederek karşı kazanmış ve yeniden kurulmaya yeniden iyileşmeyi seçmiştir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.