Ders Notları

Tek kişi egemenliğine dayalı yönetim ile millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışlarını araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Tek kişi egemenliğine dayalı yönetim ile millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışlarını araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Tek kişi egemenliğine dayalı yönetimde halkın kararları alınsa da asıl olan yönetenin fikirleridir. Millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışında ise halkın kararları geçerlidir.
Tek kişi egemenliği olduğu zamanlarda başta olan kişi ölene veya başkasını geçirene kadar başta kalabilecektir. Halbuki millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışında halk dilediğini seçme ve dilediği zaman indirme özgürlüğüne sahiptir.  Tek kişi egemenliğine dayalı yönetimde baştaki kişi yargılanamaz ama millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışında yargılama yolu açıktır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tek kişiye dayalı olan yönetim ve birçok kişiden oy seçme ve seçilme hakkıyla yönetime geçirmiş olduğu yönetecek kişiyi seçmesi ve belirlenmesi arasındaki farklılık oldukça fazladır. Mutlak yönetim ve Cumhuriyet yönetimi ile bu farklılıkları gözlemleyebiliriz mutlak yönetimde padişah halkı tek bir kişi tarafından verilmesi ve kardan alınması belirlenir cumhuriyet’te ise insanların oy vererek ve çoğunlukta oyun alınmasıyla yöneticinin başka geçmesini esas alan bir yönetim şeklidir elbetteki Cumhuriyet yönetimi en iyi yönetim şekillerinden biri olarak sayılabilir çünkü mutlak bildiğime göre milletin düşünceleri fikirleri esas alınmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.