Ders Notları

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucularını yazınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucularını yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Kâzım Karabekir, Rauf (Orbay) Bey, Ali Fuat (Cebesoy) Paşa, Refet (Bele) Paşa ve Adnan (Adıvar) Bey tarafından kurulmuştur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk yönetim şeklini her zaman Cumhuriyet olduğunu esas almıştır cumhuriyetle yönetilen bir ülkenin daha ferah daha aydınlık ve daha yenilikçi olduğunu ifade etmiş ve ülkemizin cumhuriyet ile yönetildiğini zaman çağdaş uygarlık seviyesine yükselebileceğini ifade etmiştir günümüze Türkiye Cumhuriyeti devleti Cumhuriyeti devleti etmekte ve cumhuriyetin hak ve özgürlüğü adaletli ve huzurlu ortamı güvenilir yaşayabilecek ve eğitim-öğretim görebilecek imkanlara sahip olduğumuz bir devlette olduğumuzu Atatürk’e borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz Ayrıca Atatürk’ün ve Türk milletinin göstermiş olduğu milli mücadele ile vatan topraklarımız bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.