Ders Notları

Tevekkül ne demektir? Örnek vererek açıklayınız.

8. Sınıf Din Kültürü Tevekkül ne demektir? Örnek vererek açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tevekkül ne demektir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Tevekkül bir kişinin üzerine düşenleri yaptıktan sonra gerisini Allah’a bırakıp ondan yardım istemek demektir. Sen yapılacak olan ı yap gerisini Allah’a bırak o hakkında ne hayırlı ise onu sana verir.


Tevekkül ne demektir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Tevekkül bir işte gerekli önlemler aldıktan sonra o işi Allah’a sığınarak ona bırakmak demektir. O her şeyi bilir hakkımızda hayırlısı gibi Allah’a iltica etmek demektir. Yani yapacağın bir işte her türlü çalışmayı ve tedbiri alıp gerisini Allah’ı hayrına bırakmaktır.
Örneğin bir dersten sınava gireceksin çok çalıştın sınava girdin cevapları yaptın gelecek notu bilmiyorsun burada Allah’a dua edip yüksek puan gelmesini istemek Tevekkül dür. Yani hiç ders çalışmayıp bilmediğin şeylerden sınava girip Allah tan dua edip yüksek puan gelsin demek ancak kendini kandırmaktır.
Bilmediğin bir şey den yüksek puan beklemek ancak hayalperest tembel insanların işidir, böyle tembel insanları ne kulu sever nede Allah çalış öğren yap gerisini Allah’a tevekkül et sana hayırlı olanı Allah elbet verir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir insanın gerekli önlemleri gerekli koşulları ve gerekli tüm tedbirleri aldıktan sonra elbetteki Allahu teala’ya teslim olmak ve Allah’tan hayırlısını dilemek amacıyla tevekküllü bir şekilde olacağına bıraktığımız konuların hayra ulaşacağını muhakkak biliriz. Allahu Teala hayırları şerleri tüm güzel olanakları ve kötülükleri insanın elinden geldiğini yaptıktan sonra elbetteki Allah’a bırakması bu gibi işlerin hayır olunacağı muhakkak olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.