Ders Notları

Titreşimin az ya da çok olması neye bağlıdır?

6. Sınıf Fen Bilimleri Titreşimin az ya da çok olması neye bağlıdır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Titreşimin az ya da çok olması neye bağlıdır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir sesin şiddeti ses dalgasının genliği Neye doğru orantılıdır sesin şiddeti arttıkça öğrenebileceği süre artar.

Yani ses Daha uzağa gider. Sesin şiddetinin birimi ne desibel denmektedir. yüksek desibelli sesler kulağımıza zarar verebilmektedir. titreşimin az ya da çok olması sesin şiddetine bağlıdır. ne kadar yüksek ses varsa o kadar fazla titreşim oluşur.


Titreşimin az ya da çok olması neye bağlıdır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ses canlıların işitme organları tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. fiziksel boyutta bir ses katı sıvı ve gaz ellerindeki maddelerde ilerleyebilen moleküllerin titreşmesi sonucu oluşur.

Ses bir enerji türüdür ses titreşimlerle oluşmaktadır titreşimi enerjiye dönüştüren sesin kuvvetine Gürlük yani desibel denmektedir. Bir titreşimin az veya çok olması desibelin yüksek veya düşük olmasına bağlıdır.

Örneğin bir füze 120 desibel ses üretirken bir insan konuşması 60 desibel güce eşittir. Ses veren her madde ses kaynağı olarak sayılmaktadır ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşim yayar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluştururlar tek isimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilirler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Titreşimi fazla olması elbette ki sesin şiddetine bağlı olarak farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz fazla olması ayrıca maddeden gelen güce ve sesin şiddetine bağlı olarak artmakta ve azalmaktadır bundaki temel bilgileri ve cevapları öğrenmek çeşitli konularda bilgi sahibi olmak ve fen bilimleri dersinde ödevlerimizi yapmak için elbette ki Forum sayfa sitesini ziyaret ederek çeşitli bilgilere ve cevapları ulaşma imkânına sahip oluyoruz sizler sayesinde derslerimde başarılı bir öğrenci oldu anlamadım konuları doğru bir şekilde defterime geçirme fırsatına sahip oldum sizlere çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.