Ders Notları

Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Bir toplumda kadın erkek ayrımı yapılıyorsa o toplumda her zaman baskı ve zulüm vardır.


Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: İnsan doğumundan itibaren kadın ve erkek olarak ayrı ayrı doğar fakat dünyaya gelmelerinin temelinde eşit haklara sahiptirler Sonuçta ikisi de aynı Allah’ın yarattığı varlıklardır. Bu bakımdan elle aldığımız da dahil ne kadın ne de erkek birbirinden Üstün varlıklardır ikisi de birbirini tamamlayan birbiri olmadan yaşamlarını sürdüremeyecek Hiçbir Hayatin yürümeyeceği devam etmeyeceği birbirine muhtaç iki varlıktır. Kadın erkeği ayrımı yapılan bir toplumda Ataerkil sistem vardır.

Ataerkil sistemlerde Kadınlar her zaman ezilen kadınları yok sayarlar kadınların sosyal yaşantıları yoktur. Aile içerisinde toplum içerisinde söz sahibi olamazlar Hatta doğurdukları çocukta dahi kız çocuğu olduğunda yadırgıyorlardı. Daha aşağı daha geri düşünceli olan insanlardan kadın mal gibi görünür alınır satılır Örneğin Başlık parası gibi veya süt parası gibi adetlerle kadın bir mal olarak nitelendirilir. Kuma veya ikinci eş gibi çağ dışı adetlerle erkekler kendine bir bakıma harem kurarlar. Eşit olmayan kimse söz sahibi olamaz ezilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir ülkede bulunan insanların eşit bir şekilde yaşaması huzuru ve mutluluğu için önemlidir. Bulunduğumuz ortamda kadın erkek eşitliği yoksa birçok sorunlar ve haksızlıklar ortaya çıkabilir. Bir ülkede kadınların iş imkanı sağlanması ve kadınları birçok o hak ve özgürlüklerinin tanınması o ülkenin kalkınması ve genişlemesi için önemli etkilerdir. Çünkü kadınlarımız bize destekleyen bizi düşünen bizi yetiştiren Bir de yardımcı olan ve bizim karakterimizin oluşmasında önemli etkileri olan aile bireylerimiz dir Bu sebep de onların topluma karışması ve iş imkanı sağlanması hak ve özgürlükleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.