Ders Notları

Toplumumuzda çocuklara Musa isminin verilmesinin sebebi nedir? Hz. Musa (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?

8. Sınıf Din Kültürü Toplumumuzda çocuklara Musa isminin verilmesinin sebebi nedir? Hz. Musa (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Toplumumuzda çocuklara Musa isminin verilmesinin sebebi nedir? Hz. Musa (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Toplumumuzda çocuklara Musa ismini verilmesini sebebi bir peygamber isminin çocuklarında bulunması isteğinden gelmektedir. Musa aleyhisselam İsrâiloğullarına gönderilmiş olan bir peygamber olup, Firavunla mücadele etmiş ve denizin yarılması gibi büyük mucizeler göstermiştir.


Toplumumuzda çocuklara Musa isminin verilmesinin sebebi nedir? Hz. Musa (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Toplumumuzda Peygamber ve evliya isimleri çocuklara verilme açısından büyük önem taşır. Sayı yedi kişi ahirette o kimsenin şefaatine nail olacağı umulur.  Musa aleyhisselam İsrâiloğullarına gönderilmiş olan bir peygamberdir. Denizi yarma, Allahu Taala ya duası ile cennetten kendilerini yiyecek indirilmesi gibi bir çok mucize kendisine verilmiştir. Musa aleyhisselam kavmi tarafından bir çok zorlamaya tabi tutulmuş yine de davasından vazgeçmemiştir . Allahu Teala ile Turisti Sina dağında konuşma şerefine ermiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde çocuklara peygamber isimleri veya evliyadan isimlerinin verildiği sıkça duyarız. Aynı şekilde affet’in bulsan ismini de çok kez çocuklara verildiğine duymaktayız. Elbette ki çevremizde gördüğümüz mi birçok ismin hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ismi oldum bu duymaktayız Müslümanlar sıkça peygamber efendimizin isimlerini çocuklarını verirler bu elbetteki geçmişten kalan bir kelime giderim peygamberlerin isimleri alimlerin isimleri evde yalan resimleri çocuklara sıkıca verilmektedir bunun en temel amacı o çocukların vermiş oldukları isimlere göre Sali olmazsa ve özel kapanırsa da bulunması sebebiyle verildiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.