Ders Notları

Trambolinin yaylarına itme uyguladığınızda neler olur?

7. Sınıf Fen Bilimleri Trambolinin yaylarına itme uyguladığınızda neler olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Trambolinin yaylarına itme uyguladığınızda neler olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Trambolinde zıpladığımız zaman yalanır, ayağımız yerden kesilir ve yer çekiminden dolayı tekrar üzerine düzeriz. Trambolinler spor ve eğlence aletidir.

Üzerinde yapılan artistik hareketler ile puanlaması gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarında yer alan bir alettir.


Trambolinin yaylarına itme uyguladığınızda neler olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir cismi hareket ettirmek için  uygulanan kuvvetin içten dışa doğru meydana getirdiği basınca itme kuvveti denir. Bir cismin başka bir cisme temas ederek nü hareket ettirmesi sayesinde açığa çıkan kuvvetleri temas kuvvetleri olarak tamamlarız.

Trambolinler de zıplarsanız iç ağırlığınızla birlikte zıplama alanına itme kuvveti uygulamış olursunuz. Bu sırada yaylar gerilir, yayaların bağlı olduğu alan sizi yukarı doğru fırlatır.

Bu fırlatmanın sonucunda belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra yer çekiminin etkisi ile aşağıya doğru hareket eder Trambolinin üzerine tekrar düşersiniz. Bu hareket sıçrama hareketi ile defalarca kez tekrarlanabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Parklarda ve lunaparklarda ya da eğlence merkezlerinde trampolin  üzerinde zıplayarak eğleniriz. Profillerin elbette ki alt kısmında bulunan yaylar sayesinde insan zıpladığı zaman ver basınç uyguladığı zaman yayların aşağıya doğru itme kuvveti uygulandığı ve daha sonra yerçekimi kuvveti ile yere düştüğümüz zaman tekrar bu yayların gerildiğini görebiliyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.