Ders Notları

Tren ulaşım aracının günlük hayatımızdaki önemini anlatan bir konuşma yapınız.

5. Sınıf Türkçe Tren ulaşım aracının günlük hayatımızdaki önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tren ulaşım aracının günlük hayatımızdaki önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Trenler raylar üzerinde, bir yada birkaç lokomotif tarafından çekilen veya itilen vagonlardan oluşan bir ulaşım aracıdır. Trenler, kara üzerinde yolculuk yapabileceğimiz en güvenilir taşıtlar sıralamasında bir numaradır.Trenler şehirler arası yolculukta hız trenleri ve ya normal trenler olarak kullanılırken, şehir içi kısa mesafelerde ise trenden geliştirilen, tramvay ve metro ulaşımda kullanılmaktadır.


Tren ulaşım aracının günlük hayatımızdaki önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: 1800’lü yılların başımda ilk olarak İngiltere’de kullanılmıştır. İlk yıllarında buharlı lokomotifler şeklinde icat edilmiştir. Posta, yolcu ve yük taşıma işlemlerinde kullanılmaya başlanılan trenler, toplu taşımanın öncülerinden olmuştur. Şehirler arası ulaşımı yüzyıl önceden günümüze kadar kurmayı sağlamıştır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Atatürk’ün önderliğinde bugünkü tren yolu ray sistemi tamamlanmıştır. Günümüzde doğu ekspres, Kurtalan ekspres gibi nostaljik turlar düzenleyen tren turları ile kış turizmi canlandırma hareketleri yapılmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    tren geçmişten günümüze kadar en güvenli ulaşım aracı olarak bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracıdır günümüzde de trend kullanılmaktadır ayrıca trenler hızlı trenler ve metrobüsler olarak da teknolojinin bize sunduğu nimetler arasındadır trenler sayesinde güvenilir bir şekilde yolculuk yapabiliriz trenlerin gittiği yolda fazla diğer yolculuklarda olduğu gibi taşıtların bulunmaması ve çok hızlı bir şekilde istediğimiz yere varması bizim güvenli bir şekilde ulaşım sağlamamıza sebebiyet verebilir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.