Ders Notları

Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa ne olur?

3. Sınıf Fen Bilimleri Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa ne olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa ne olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa; içerisinde var olan civa, kurşun ve kadmiyum gibi maddeler toprakları ve suları kirleterek doğaya zarar verir.


Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa ne olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tükenen piller diğer atıklarla beraber çöpe atılırsa doğaya ve sus kaynaklarına aşırı derecede bir zararı olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü pillerin içerisinde yer alan civa, kurşun ve kadmiyum gibi maddeler zamanla aşınarak topraklara karışmakta ve toprakta var olan verimliliği ve kimyayı bozarak zarar verir. Ayrıca atık pillerin yer altı sularına karışarak temiz suları da kirlettiği ifade edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Kumandada oyuncaklarda saatlerde bazen kullandığımız el fenerlerinde piller çok fazla kullanılır. Kullanılan piller bittikten sonra çöpe atılmamalıdır. Çünkü çöpe atılan piller kimyasalları yüksek olduğundan dolayı Toprak da uzun zaman yok olamaz. Kullandığımız pilleri muhakkak atık pil kutusuna atarak geri dönüşüme kazandırmalıyız. Çünkü geri dönüşümü mümkün olan Bir atık ta pildir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.