Ders Notları

Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe mi sahiptir? Araştıralım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe mi sahiptir? Araştıralım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe mi sahiptir? Araştıralım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hayır. Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe sahip değildir. Her bir besin içerisinde farklı vitamin ve mineral barındırarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri elde etmemizi sağlar.


Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe mi sahiptir? Araştıralım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tükettiğimiz besinler aynı içeriğe sahip değildir. Günümüzde var olan besinler farklı farklı içeriklere ve vitaminleri içerisinde barındırmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; besinlerden bazıları beynimize iyi gelir, bazıları kemik yapısına iyi gelir, bazılar ise derimize iyi gelmektedir. Yüce Allah c.c. besinleri farklı yaratarak bütün konularda ihtiyacımız olan vitaminleri besinlerin içerisine gizlediğini ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Muhammed dedi ki:

    Tüketmekte olduğumuz yiyecek ve içeceklerin farklı vitaminlerde farklı değerlere sahip olduğu söylenebilir. Örneğin meyve ve sebzeler et ve et ürünleri veya vücudumuza aldığımız içeceklerin farklı vitaminleri ve farklı besin değerlerine sahip olduğu söylenebilir. Dengeli ve düzenli beslenen bir insan vücuduna almış olduğu besinlerin değerlerine dikkat ederek sağlıklı ve zinde kalabilir. Özellikle mevsiminde yetişen çocuk olmayan ve taze olan ürünleri tükettiğimiz zaman resim ve vitamin değeri yüksek olan ürünleri vücudumuzu almış oluruz

  2. Merve dedi ki:

    Tüketmekte olduğumuz besinlerini her birinin farklı vitamin özellikleri vardı elbette ki mevsimine göre yiyecek ve içecekleri meyvelerimiz de tercih ederek beslenmemize bu şekilde dikkat edebiliriz. Yazın veya kışın tüketmiş olduğumuz meyve ve sebzelerin farklı vitaminler içerdiğini söyleyebiliriz her mevsimin kendini özel olan meyve ve sebze s10e vs gerekli olan vücudumuzun alması gereken vitaminleri bize sağlamaktadır bunun yanı sıra etlerde süt ürünlerinde tavuk balık gibi beyaz etlerde ve bakliyatlarda temel ihtiyaç kaynaklarımızı karşılayabileceği mis gibi su gibi temel içeceğimiz olan ve hayatımızın olmazsa olmazı olan içeceğim bize de geçtiğimiz zaman genel yaşam fonksiyonlarını da gerçekleşmesine ve temel vitamini alınması sağladığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.