Ders Notları

Tükettiğimiz besinler sağlıklı büyüyüp gelişmek için yeterli midir? Bir etkinlik yaparak bunu açıklayalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Tükettiğimiz besinler sağlıklı büyüyüp gelişmek için yeterli midir? Bir etkinlik yaparak bunu açıklayalım. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sağlıklı olmak için ihtiyacımız olan bütün besinleri mevsiminde almamız gerekmektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm vitaminleri, mineraller, karbonhidratları almamız ve yaşam için ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamamız gerekir.
Beslenmede, süt ve süt ürünleri, etler, hayvansal yağlar, balık, baklağiller gibi bütün yiyecekleri belli bir oranda alarak vücudun ihtiyacını karşılayarak sağlık olarak beslenebiliriz. Ayrıca sağlıklı olmak için hazır yiyeceklerden, abur cudurdan, asitli yiyeceklerden ve fazla şekleri olan besinlerden uzak durmalıyız. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tüketmiş olduğunuz meyve sebzeler kahvaltıda yemiş olduğunuz yumurta süt yoğurt gibi temel Besin kaynakları gelişimimiz ve büyümemiz için gerekli olan ürünler arasında yer almaktadır mevsimine göre yetişmiş olan meyve ve sebzelerde sağlığımız için önemlidir örneğin kışın brokoli karnabahar ıspanak veya havuç tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir yazın ise karpuz kavun üzüm domates salatalık biber gibi sebze meyveleri tercih ederek sağlığımızı koruyabilir ve yeterince vitamine sahip olabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.