Ders Notları

“Tükettiğimiz şeylerin bizi tüketmesi” sözüyle yazar ne anlatmak istemektedir?

7. Sınıf Türkçe “Tükettiğimiz şeylerin bizi tüketmesi” sözüyle yazar ne anlatmak istemektedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Tükettiğimiz şeylerin bizi tüketmesi” sözüyle yazar ne anlatmak istemektedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların ihtiyaçlarından fazla ve ihtiyacı olmadığı halde alışveriş yapmış olmak için aldıkları gereksiz, eşyalardan dolayı alışveriş çılgınlığı oluşmakta buda bir süre sonra bağımlılığa dönüşmektedir.

İnsanların aşırı ölçüsüz yaptıkları alışverişler maddi yönden de sıkıntıların baş göstermesine sebep olacak, maddi sıkıntılarda manevi sıkıntılara dönüşecektir. Buda insanın kendisini tükettiğini gösterir.


“Tükettiğimiz şeylerin bizi tüketmesi” sözüyle yazar ne anlatmak istemektedir?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlar günümüz hayatında ihtiyaçları olan şeylerden çok ihtiyaçları olmadığı halde sırf başka insanlar alıyor diye sosyal medyada paylaşım yapabilmek, görüntü verebilmek için ihtiyacı olmayan şeylere para vermektedirler.

Bu nedenle bu durum bir tüketim çılgınlığına, bir çeşit alışveriş bağımlılığına dönüşmektedir. Bu durum insanları maddi ve manevi açıdan tüketmektedir. Çünkü insan aldıkça alma isteği artmakta, elindekiyle yetinmemekte buda bir süre sonra maddi yönden zorluklar çıkmasına sebep olmaktadır. Maddi açıdan sıkıntıya giren insan doğal olarakta manevi sıkıntıları da doğuracak, ailevi ilişkilerde olumsuzluklar baş gösterecektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tükettiğimiz ürünlerin bizi tüketmesi sözünde anlatılmak istenen elbette ki dük etmiş olduğunuz ürünleri bilirsiniz çok fazla ve ihtiyacımız olmadığını gitmek aynı şekilde tak etmiş olduğunuz ürünleri çevreye zarar vermesi veya çevreye atılması geri dönüşümsüz bir şekilde kullanılması ister kıyafet izle sağlık ürünü izler yiyecek içecek ister teknolojik alet ev eşyası olsun bunlar da zarar 30 bilinçsiz bir şekilde tüketerek veya ihtiyacımız olmadan bunları satın alarak çevremizi kirletmemek ve çevremize kirlettiğimiz zaman bize geri dönecek zararlara sağlığımıza çevredeki canlılara vermiş al olduğu zararı görmek gibi demek bir anlamı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.