Ders Notları

Tüm canlıların yaşamını devam ettirmesinde önemli bir rolü olan toprağı bilinçli kullanıyor muyuz?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm canlıların yaşamını devam ettirmesinde önemli bir rolü olan toprağı bilinçli kullanıyor muyuz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Toprağımız insanların, hayvanların ve bitkilerin üzerinde yaşadığı en önemli doğal kaynaklarımızdandır. Yediğimiz bitkiler toprakta yetişir. Hayvanlar  topraktan çıkan bitkileri yiyerek yaşamlarını sürdürür. Yaşadığımız  toprak üzerine  yapılır.
Kısaca toprak bizim en önemli kaynaklarımızdandır. Fakat toprağı bilinçli bir şekilde kullandığımız söyleyemeyiz. Atıklarımızı toprağa gömerek toprağı kirletiyoruz. Evrensel atıklar fabrika atıkları, kağıt, pil, plastik ve cam atıkları toprağımızın kirlenmesine sebep olur. Buda toprak üzerinde yaşayan bitkilere ve hayvanlara zarar verir.
Toprak bu şekilde kirlendiği için bu toprakta yetişen sebze ve meyveler ide insanların yediği için insanlarda çeşitli hastalıklar ve gıda zehirlenmeleri görülmeye başlar. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tüm canlıların Besin kaynakları olarak sayılan insanların hayvanların ve bitkilerin yaşaması için gerekli olan toprağı her zaman verilmeli bilinçli temiz ve kirletmeden kullanmaya özenli bir şekilde dikkat etmeliyiz. Toprağın temiz olması demek yetiştirilen bir çok ürünün insanların tüketmesi ve insanların yaşamı için gerekli olan besinleri elde etmesi demektir toprağın temiz olması demek tıpkı insanlar gibi hayvanlarında Besin kaynaklarında bu yolda devam ettirmesi demektir bitkiler zaten toprakta yaşayan canlılardır toprağın verimli olması temiz olması bitkilerin yaşamı için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.