Ders Notları

Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bu topraklarda yetişip yaptıkları çalışmalarla bilime yön veren yakın tarihimizde yaşamış veya yaşamakta olan çok sayıda bilim insanı bulunmaktadır.

Bu insanlar içerisinde kimileri nobel ödüllü, kimileri nassa uzay üssü’nde çalışmakta kimileri matematik alanında kendi adıyla anılan, kuram geliştirmekte, kimileri ise Türkiye’nin önde gelen tarih kurumunun kuruluşunda ön ayak olmaktadır.


Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüz dünyasının en önde ileri gelen bilim insanlarından olan Feryal Özel başarılarla dolu bir kariyere sahiptir. Annesi ve babası doktor olan Özel, liseyi Üsküdar Amerikan Lisesinde tamamladı. Columbia üniverstesi uygulamalı matematik ve fizik bölümünden ikincilikle mezun oldu.

Harvard üniversite sinde teziyle büyük yankı uyandırdıktan sonra doktora eğitimini tamamladı. Nasa’da araştırmacı olarak görev yaptıktan sonra Arizona üniversitesinde aiAstrofizik dersi veren Feryal Özen 2013 yılında Amerikan Astrofizik derneği tarafımdan en başarılı astrofizikçilere verilen Maria Goeppert ödülünün de sahibi oldu. Kendisi Türk bilim akademisinin üyelerinden birtanesidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ülkemizde bilim alanında birçok çalışmalar yapan ve bu alanlarda başarılı olan birçok bilim adamı vardır bu adamlara örnek verdiğiniz feryat frigyalı feryal özelbilim adamını ve ülkemize kattığı katkıları onur’u ve yaptığı çalışmaları çok güzel bir şekilde anlatınız sizlere çok teşekkür ediyorum sizin verdiğiniz cevapları ve bilgileri çok beğeniyorum arkadaşlarıma sizleri öneriyorum ve sizleri çok seviyorum verdiğiniz bilgilerden dolayı ödevlerimi başarılı bir şekilde bitire biliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.