Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler hakkında bir araştırma yapınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler hakkında bir araştırma yapınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler hakkında bir araştırma yapınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Türk Dil kurumu Mustafa Kemal Atatürk ün öncülüğünde Türk dilini araştırmak amacı ile Samih Rıfat ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi milliyetçi görüşlü araştırmacıların öncülüğünde kurulmuş bir kurumdur.

Atatürk milliyetçi bir kişi olmasından dolayı Türk tarihinin araştırılması ve Türk dilinin araştırılarak köklerine inilmesi konusunda özellikle durmuştur. Günümüzde Türk Dil kurumu, Türkçe sözlük Göktürk yazıları, Türk dünyasındaki destanlar gibi araştırmalara destek olmakta Türk Lehçeleri üzerinde çalışma yapan Türkologlara destek çıkmaktadır.


Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Türk Dil kurumu Mustafa Kemal Atatürk ün öncülüğü ile kurulmuş, Türk dilinin incelenmesi Türk dilinin gelişmesi için  çalışmalar yapan bir kurumdur. 12 temmuz 1932 de kurulmuştur. Bu kurum her yıl 1955 ten başlayarak çeşitli dallarda  ödüller vermiş her yıl 26 eylülü dil Bayramı ilan etmiş, 1983 e kadarda bu ödülleri vermeye dikkat etmiştir. Türk Dil Kurumunun üyeleri Türkoloğlardır.

Yaptıkları çalışmalar sözlük bilim ve uygulama, gramer bilimi ve uygulama, dil bilimi ve uygulama, terim bilimi ve uygulama, ağız araştırmaları, Lehçeleri bilimi ve uygulama, kaynak eserler bilimi ve uygulamadır. Türkiye Türkçesi üzerinde sürekli geliştirmeler yapılarak yazım kılavuzu adı altında Türkçe sözlük yayımlanır. En son yeni sözlük 2000 yılında yenilenerek yayımlanmıştır.

Bu sözlükte 75 bin civarında yeni sözcük bulunmaktadır. Türk Dil kurumu şuanda Türk Lehçeleri ve şiveleri sözlüğü ve grameri saha araştırması projesi yürütmektedir. Göktürk yazılı belge, yazı ve anıların albümü projesi ayrıca Türk dünyası destanlarının tespiti Türkiye Türkçesine aktarılması ve yayınlanma projesinde yürüttüklerini önemli projelerdir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler hakkında bir araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetin ilanından sonra tek dil kurumu Betül dizi geliştirmek amacıyla çalışmalar ve yenilikler yapmıştır. Arap alfabesi yerine Latin harfleri bulunan Türkçe dedi ana dil olarak kabul etmiş ve eğitim alanında birçok yenilikler yaparak bir ülkenin temelinin ve çağdaş uygarlık seviyesinin yükselmesine temel yolu Türk dilini güzel konuşması ve güzel bir eğitim alması da olabileceğini her zaman dile getirmiştir. Türkçe dili ve Türk alfabesi çok güzel anlaşılır ve günümüzde kullandığımız rahat okunuşta bilen yazabilen bir dildir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!