Ders Notları

Türk halı ve kilim kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz?

5. Sınıf Türkçe Türk halı ve kilim kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk halı ve kilim kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarih boyunca Türk halı ve kilim kültürü sürekli olarak gelişmiş geçmişten günümüze kadar sürekli olarak bunların alıcısı ve kaliteli ürünler olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Türk halı ve kilim kültürü en kaliteli ürünlerden elde edilerek en yüksek piyasada değer görmüş birçok padişahın birçok Sultan’ın odasını süslediğini söyleyebiliriz.


Türk halı ve kilim kültürü hakkında neler düşünüyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Türk halı ve kilim kültürü geçmişten günümüze kadar sürekli olarak en değerli eşyalardan bir tanesi olarak bazı sanat eserleri için para biçilemez özellikte oldukları ve en kaliteli ürünlerden yapıldığı için geçmişten günümüze kadar zarar görmeden gelen sanat eserleri olarak söylememiz mümkün olacaktır.

Türk halı ve kilim kültüründe sahteciliğe yer verilmediğinden dolayı en güzel Ürünler ortaya çıkan çıkarılmış ve sanatçının sürekli olarak duygu ve düşüncelerini farklı ve güzel motiflerle beraber süslemesi ile beraber birçok kişi tarafından beğenilen eserler ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Geçmişte en büyük geçim kaynakları arasında Ticaret olan Türklerin Türk halı ve kilim kültürüne büyük önem vermesi onların sürekli olarak doğal ve kaliteli ürünler tercih etmesi onların ürünlerini kralların Şehzadelerin şahların padişahların odalarını süsleyerek büyük bir gelir elde ettiğini söylememiz ve kaliteli ürünlerin ortaya çıktığını söylememiz mümkün olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk el sanatlarında önemli yeri olan Türk halıcılığı halı işlemeciliği oldukça yaygın olan dinler en güzel halıları ve motifleri işleyen Türk tarihini  ve el sanatlarının önünde gelen bir sanattır. Geçmişte çok fazla yapılan el sanatları günümüzde çok fazla yapılmasa da geçmişte adı ve önemi olan oldukça yapılan bir el sanatiydi. Ayrıca Türk halıları o kadar güzel ve kaliteliydi ki dünyanın birçok yanında bilinen ve tanınan el işlemeciliği haline gelmişti.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.