Türk halkı, Doğu ve Güney cephelerinde hangi devletlerle mücadele etmiştir? Söyleyiniz.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Türk halkı, Doğu ve Güney cephelerinde hangi devletlerle mücadele etmiştir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk halkı, Doğu ve Güney cephelerinde hangi devletlerle mücadele etmiştir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Doğuda Ermenilere karşı savaşılırken güneyde Fransızlara karşı savaşılmıştır.

Doğuda Ermeniler mağlup edilerek gümrü barış anlaşması imzalanmış, güney cephesinde ise Fransızlar yenilgiye uğratılmıştır.


Türk halkı, Doğu ve Güney cephelerinde hangi devletlerle mücadele etmiştir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Türkler milli mücadele döneminde doğu cephesinde Kazım Karabekir Paşa komitesinde Ermenilerle mücadele etmiştir. Birinci dünya savaşı sonlarına doğru Osmanlı Doğuda Rusya ile savaşmaktaydı. Rusya’da Çarın yıkılması ve Sovyet Rusyanın kurulmasıyla Rusya Brest litowsk anlaşmasını imzalayarak savaştan çekildi. 93 harbinde Kars, Ardahan ve Batum’u Osmanlıya bırakarak savaştan çekilmiştir.

Kafkasyada oluşan bu otorite boşluğundan yararlanan Ermeniler Erimanda Ermeni devletini kurdular. Mondros Ateşkes Antlaşmasında kurulan Ermeni devletine Paris Barış Konferansında Ermenilere Doğu Anadolu verilerek Büyük Ermenistan devletini kurmaya karar verildi. İtilaf devletlerinden güç alan Ermeniler Erzurum ve Van a saldırarak köy ve kasbalarda katliam yapmaya başladılar. Kazım Karabekir paşa 15.kolordu komutanı olarak doğuda Sarıkamış Kars ı Ermenilerden kurtararak Ermenileri mağlup etmiştir. Ermeniler barış istemek zorunda kalarak 3 aralık 1920 de gümrü barış anlaşmasını imzalamışlardır.

Güneyde Adana, Antep, Maraş ve Urfa’yı Fransızlar işgal ettiler. Güney illerinde özellikle Maraş, Urfa, Antep gibi bölgelerde Fransızlara karşı bölge halkıyla milli kuvvetler arasında büyük çatışmalar olmuştur.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Türk halkı, Doğu ve Güney cephelerinde hangi devletlerle mücadele etmiştir? Söyleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti batı ve Güney cephesi'nde Yunanlılarla fransızlarla savaşmış burada çeşitli devletlerin baskılarıyla ve birlik beraberlik olması ile çeşitli zorluklara düşmüş milli mücadele döneminin başladığı bu cephelerde ciddi zararlara uğramış her zorluğa rağmen vatan topraklarını başarmayı ve yeniden elde etmeyi başarmışlardır. Doğu bölgesinde Ermenilerle savaşan Türk milleti çeşitli zorluklarla bu bölgede başarıyı elde ettikten sonra Güney ve Batı cephesi'nde yardım etmeye yönelmiş bu sayede bu cephelerde başarının imkanları daha fazla olmuştur.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!