Ders Notları

Türk kahvesi gibi hem lezzet bakımından farklı hem de sosyal ve kültürel önemi olan başka Türk içecekleri neler olabilir?

7. Sınıf Türkçe Türk kahvesi gibi hem lezzet bakımından farklı hem de sosyal ve kültürel önemi olan başka Türk içecekleri neler olabilir? Bunlarla ilgili ne tür sosyal mekânlar oluşturulabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk kahvesi gibi hem lezzet bakımından farklı hem de sosyal ve kültürel önemi olan başka Türk içecekleri neler olabilir? Bunlarla ilgili ne tür sosyal mekânlar oluşturulabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kültürümüzde Türk kahvesi kadar yaygın her evde, iş yerlerinde sevilerek içilebilen bir diğer içeceğimiz de çay dır. Sabah kahvaltısı, öğlen beş çayı, akşam otururken ve gün içerisinde çok fazla tükettiğimiz bir üründür.


Türk kahvesi gibi hem lezzet bakımından farklı hem de sosyal ve kültürel önemi olan başka Türk içecekleri neler olabilir? Bunlarla ilgili ne tür sosyal mekânlar oluşturulabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Ülkemizde türk kahvesi gibi hem lezzetli hemde kültürel açıdan hayatımızda bir öneme sahip olan diğer içecekler şu şekildedir.

  • Çay: Çay kültürümüzde kahve kadar önemli bir yere sahiptir. Gün içinde herkes tarafından çok fazla tüketilir ve sevilir.
  • Sahlep: Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi sahleptir. Sütle pişirilir ve kışın çok tüketilir.
  • Oralet, kuşburnu: Kırmızı renkli toz şeklindedir. Suda erir ve lezzet olarak çok sevilir. Kış aylarında genelde evlerimizde bulunur. Eski nesil kahvehanelerde da yaygındır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kahve Türk geleneğinde oldukça sevilen ve misafirleri çok fazla ikram edilen geleneksel bir içeceğimiz dir. Kahve gibi çay ayran kuşburnu kızılcık şerbeti , sahlep, Kaynar gibi içeceklerde Türk toplumunun kültürünü oluşturan geleneksel içecekler dir. Eskiden atalarımızın ve büyüklerimizin severek içtiği ve misafirlerine ikram ettiği bu gibi içecekler günümüzde de sevilerek içermekte ve oldukça faydaları ile bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.