Ders Notları

Türk kahvesini özel yapan kültürel yönler nelerdir?

7. Sınıf Türkçe Türk kahvesini özel yapan kültürel yönler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk kahvesini özel yapan kültürel yönler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Türk kahvesi bizim ülkemiz de çok eski dönemlerden beri kültürel değeri yüksek olan herkesin çok fazla ve severek tükettiği bir içecektir. Türk kahvesini özel yapan kültürel yönleri ise kahvenin Türk usullerine uygun olarak pişirilip ikram edilmesidir.


Türk kahvesini özel yapan kültürel yönler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk kahvesinin bizim kültürümüzde çok eski dönemlerden beri çok özel bir yeri vardır. 19.yyda Osmanlı döneminde kahve keşfedilmiştir.Son dönemlerde de genç yaşlı herkes tarafından Türk kahvesi büyük bir popülarite kazanmıştır ve daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Hemen hemen her evde pişer, her misafire yanımda şekerlemelerle beraber mutlaka güzel bir sunum yapılarak ikram edilir.

Türk kahvesini özel yapan kültürel yönleri ise şu şekildedir.

  • Türk kahvesinin Türkiye’de yetişmeyip pişirilme ve ikram edilme şeklinin Türk usullerince olduğu için Türk kahvesi ismini almıştır.
  • Türk kahvesinin keşfedilmesiyle kahvehane kültürü yaygınlaşmıştır.
  • Kız isteme törenlerimizin olmazsa olmazı olmuştur. Kızın kahveyi nasıl yaptığına göre el becerisi ölçülür.
  • Misafirlerimize mutlaka ikram ederiz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk kalbimizin Türk kültüründe oldukça önemli bir yeri vardır. Türk kahvesi Osmanlı döneminden itibaren oldukça sevilen ve misafirlere ikram edilen bir içecektir. Türk kahvesinin yanında lokum olmazsa olmazdır. Türk kahvesi Osmanlı devleti zamanından itibaren Türk kültüründe yer almış ve pişirimi ile Türk kültüründe oldukça önemli bir yer tutan geleneksel bir içeceğimiz dir. Türk kahvesi ve odun ateşinde pişirilerek misafirlere ikram edilir. Böyle içilen bir kahvenin tadı da bambaşka olur. Kahve misafirlere ikram edilir ve kırk yıl hatırı olduğu söylenir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.