Ders Notları

Türk kahvesinin farklı ve kendine özgü yönleri (elde edilişi, yapımı, içimi) nelerdir?

7. Sınıf Türkçe Türk kahvesinin farklı ve kendine özgü yönleri (elde edilişi, yapımı, içimi) nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk kahvesinin farklı ve kendine özgü yönleri (elde edilişi, yapımı, içimi) nelerdir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap  :

Kahve bizim kültürümüzde çok büyük bir yere sahiptir. Herkes tarafından severek içilir. Kahve Türkiye de yetişmez fakat Türk usullerine göre pişirilmiş olduğu için türk kahvesi ismini alır. Kahve çekirdekleri coffea ağacının meyvelerinin çeşitli işlemler sonucu içindeki çekirdeklerin ayrılmasıyla oluşur.

Kahveler kurutulur, kavrulur ve çekme işlemi yapılarak toz haline getirilir. Her ülkede içme şekli farklıdır. Bazı ülkeler demleyerek pişirir, bazıları üzerine kaynamış su ekler fakat bizim pişirme şeklimiz cezvede ılık su ile karıştırılarak pişirilir.


Türk kahvesinin farklı ve kendine özgü yönleri (elde edilişi, yapımı, içimi) nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk kahvemiz coffea isimli bir ağacın çeşitli işlemler sonucu çekirdeklerinin ayrılması sonucunda elde edilir. Daha sonra kahve çekirdekleri kavrulur ve makineden çektirilerek toz haline getirilir.

Bizim usullerimize göre Türk kahvesi cezvede ılık suyun içine atılır ve karıştırarak köpüklü bir şekilde pişirilir. Ufak fincanlarda yanında çeşitli şekerlemeler ile ikram edilir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kahvenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Koyu orta açık kahve olarak bildiğimiz Türk kahvesi Ayrıca menengiç dibek gibi kahvelerde ülkemize çokça sevilen ve tercih edilen kahveler arasındadır. Ayrıca yöreden yöreye fark eden kahveler özellikle Doğu bölgelerinde taşta dövülerek ayrı bir lezzet ve aroma içerir. Ayrıca kahveyi sütlü şekerli ve orta içmek de farklı içinde r ve farklı tatlara yorumlanır. Kahvenin yanında tatlı lokum çikolata gibi ikramlarda da bulunmak geleneksel adetlerimizden biridir. Kahveden önce su içilmesi ve daha sonra kahvenin içilmesi geleneksel bir adet olarak bilinir. Kahveyi Türk toplumu oldukça sever ve misafirlerine çok fazla ikram eder. Kahve içmek ve misafirlere kahve ikram etmek Osmanlı devleti zamanından gelen geleneksel bir adettir.

  2. BİRAZ DAHA KISA CEVAPLAR OLABİLIRDİ AMA ÇOK GÜZEL BİR SİTENİZ VAR…
    10 NUMARA ☆☆☆☆

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.